U Rusiji danas počinje 21. svjetsko nogometno prvenstvo – Utakmicom Rusija – Saudijska Arabija na moskovskom stadionu Lužniki danas u Rusiji počinje 21. svjetsko nogometno prvenstvo. U narednih mjesec dana u 12 ruskih gradova ukupno će biti odigrane 64 utakmice. Na SP učestvuju 32 reprezentacije podijeljene u osam grupa sa po četiri ekipe. Grupna faza takmičenja završava se 28. juna, a po dvije prvoplasirane ekipe iz svake grupe izborit će nastup u osmini finala.
Finalana utakmica igrat će se 15. jula također na stadionu Lužniki (81.000 gledalaca). Titulu brani reprezentacija Njemačke, koja je na prošlom SP u Brazilu u finalu pobijedila selekciju Argentine sa 1:0. Najviše titula osvojla je reprezentacija Brazila – 5, (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), dok je najviše puta u finalima nastupila reprezentacije Njemačke – 8.
Grupe Svjetskog prvenstva u Rusiji:
A-grupa: Rusija, Saudijska Arabija, Egipat, Urugvaj;
B-grupa: Portugal, Španija, Maroko, Iran;
C-grupa: Francuska, Australija, Peru, Danska;
D-grupa: Argentina, Island, Hrvatska, Nigerija;
E-grupa: Brazil, Švicarska, Kostarika, Srbija;
F-grupa: Njemačka, Meksiko, Švedska, Južna Koreja;
G-grupa: Belgija, Panama, Tunis, Engleska;
H-grupa: Poljska, Senegal, Kolumbija, Japan.
Rekordi Svjetskih prvesntva:
-najviše titula osvojla je reprezentacija Brazila – 5, (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)
– najviše natupa u finalima SP: Njemačka (8)
– najviše utakmica na SP: Njemačka (106)
– najviše pobjeda na SP: Brazil (70)
– najviše naslova prvaka među igračima: 3, Pele (Brazil, 1958, 1962, 1970)
– najviše nastupa u finalima SP: 3, Cafu (Brazil, 1994, 1998, 2002)
– najviše utakmica na SP: 25, Lothar Matthäus (Njemačka, 1982-1998)
– najviše utakmica u ulozi selektora na SP: 25, Helmut Schön (Njemačka, 1966-1978)
– najviše nastupa na SP: 5, Antonio Carbajal (Meksiko, 1950-1966), Lothar Matthäus (Njemačka ,1982- 1998), Gianluigi Buffon (Italija, 1998-2014)
– najviše učešća na SP u ulozi trenera: 6, Carlos Alberto Parreira, Brazil
– najubjedljivija pobjeda: 10:1, Mađarska protiv Salvadora, 1982
– najviše golova na jednoj utakmici: 12 (26. juna 1954: Austrija – Švicarska 7:5)
– najviše golova jedne ekipe na jednom SP: 27, Mađarska, 1954
– najviše golova igrača na jednoj utakmici SP: 5, Oleg Salenko (Rusija – Kamerun, 1994)
– najviše golova igrača u finalu SP: 3 Geoff Hurst (Engleska – SR Njemačka, 1966)
– najviše golova na jednom SP: 13, Just Fontaine, Francuska, 1958
– najviše golova ukupno na SP: 16, Miroslav Klose, Njemačka, 2002-2014
– najviše odigranih minuta na SP: 2217, Paolo Maldini, Italija, 1990-2002
– najduži niz bez primljenog gola: 517 minut, Walter Zenga, Italija, 1990
– najbrži gol: 11. sekunda, Hakan Sükür, Turska, 2002. na utakmici za 3. mjesto
– najmlađi igrač: Norman Whiteside, Sjeverna Irska, 17 godina i 41 dan (1982)
– najstariji igrač: Faryd Mondragon, Kolumbija, 43 godine i 3 dana (2014)
Raspored utakmica na SP:
14. juna:
17.00 A-grupa: Rusija – Saudijska Arabija (Moskva)
15. juna:
14.00 A-gripa: Egipat – Urugvaj (Jekaterinburg)
17.00 B-grupa Maroko – Iran (St. Peterburg)
20.00 B-grupa: Portugal – Španija (Soči)
16. juna:
12.00 C-grupa: Francuska – Australija (Kazan)
18.00 C-grupa: Peru – Danska (Saransk)
15.00 D-grupa: Argentina – Island (Moskva)
21.00 D-grupa: Hrvatska – Nigerija (Kaliningrad)
17. juna:
14.00 E-grupa: Kostarika – Srbija (Samara)
20.00 E-grupa: Brazil – Švicarska (Rostov na Donu)
17.00 F-grupa: Njemačka – Meksiko (Moskva)
18.juna:
14.00 F-grupa: Švedska – Južna Koreja (Nižnji Novgorod)
17.00 G-grupa: Belgija – Panama (Soči)
20.00 G-grupa: Tunis – Engleska (Volgograd)
19. juna:
20.00 A-grupa: Rusija – Egipat (St. Peterburg)
14.00 H-grupa: Kolumbija – Japan (Saransk)
17.00 H-grupa: Poljska – Senegal (Moskva)
20. juna:
17.00 A-grupa: Urugvaj – Saudijska Arabija (Rostov na Donu)
14.00 B-grupa: Portugal – Maroko (Moskva)
20.00 B-grupa: Iran – Španija (Kazan)
21. juna:
14.00 C-grupa: Danska – Australija (Samara)
17.00 C-grupa: Francuska – Peru (Jekaterinburg)
20.00 D-grupa: Argentina – Hrvatska (Nižnji Novgorod)
22. juna:
17.00 D-grupa: Nigerija – Island (Volgograd)
14.00 E-grupa: Brazil – Kostarika (St. Peterburg)
20.00 E-grupa: Srbija – Švicarska (Kaliningrad)
23. juna:
17.00 F-grupa: Južna Koreja – Meksiko (Rostov na Donu)
20.00 F-grupa: Njemačka – Švedska (Soči)
14.00 G-grupa: Belgija – Tunis (Moskva)
24. juna:
14.00 G-grupa: Engleska – Panama (Nižnji Novgorod)
17.00 H-grupa: Japan – Senegal (Jekaterinburg)
20.00 H-grupa: Poljska – Kolumbija (Kazan)
25. juna:
16.00 A-grupa: Urugvaj – Rusija (Samara)
16.00 B-grupa: Saudijska Arabija – Egipat (Volgograd)
20.00 B-grupa: Španija – Maroko (Kaliningrad)
20.00 B-grupa: Iran – Portugal (Saransk)
26. juna:
16.00 C-grupa: Danska – Francuska (Moskva)
16.00 C-grupa: Australija – Peru (Soči)
20.00 D-grupa: Island – Hrvatska (Rostov na Donu)
20.00 D-grupa: Nigerija – Argentina (St. Peterburg)
27. juna:
16.00 F-grupa: Meksiko – Švedska (Jekaterinburg)
16.00 F-grupa: Južna Koreja – Njemačka (Kazan)
20.00 E-grupa: Srbija – Brazil (Moskva)
20.00 E-grupa: Švicarska – Kostarika (Nižnji Novgorod)
28. juna:
16.00 H-grupa: Senegal – Kolumbija (Samara)
16.00 H-grupa: Japan – Poljska (Volgograd)
20.00 G-grupa: Engleska – Belgija (Kaliningrad)
20.00 G-grupa: Panama – Tunis (Saransk)
30. juna:
osmina finala:
16.00 1. C-grupa – 2. D-grupa (Kazan)
20.00 1. A-grupa – 2. B-grupa (Soči)
1. jula:
osmina finala:
16.00 1. B-grupa – 2. A-grupa (Moskva)
20.00 1. D-grupa – 2. C-grupa (Nižnji Novgorod)
2. jula:
osmina finala:
16.00 1. E-grupa – 2. F-grupa (Samara)
20.00 1. G-grupa – 2. H-grupa (Rostov na Donu)
3. jula:
osmina finala:
16.00 1. F-grupa – 2. E-grupa (St. Peterburg)
20.00 1. H-grupa – 2. G-grupa (Moskva)
6. jula:
četvrtfinale:
16.00 pobjednik A1/B2 – pobjednik C1/D2 (Nižnji Novgorod)
20.00 pobjednik E1/F2 – pobjednik G1/H2 (Kazan)
7. jula:
četvrtfinale:
16.00 pobjednik F1/E2 – pobjednik H1/G2 (Samara)
20.00 pobjednik B1/A2 – pobjednik D1/C2, Soči
10. jula:
polufinale:
20.00 pobjednik četvrtfinala 1 – pobjednik četvrtfinala 2 (St. Peterburg)
11. jula:
polufinale:
20.00 pobjednik četvrtfinala 3 – pobjednik četrvtfinala 4 (Moskva)
14. jula:
16.00 utakmica za 3. mjesto (St. Peterburg)
15. jula:
17.00 finale (Moskva )
zenicablog.com