Home » Hrvatskoj novinarki, koja je zarobljene borce ARBiH ispratila u smrt, godina zatvora

Hrvatskoj novinarki, koja je zarobljene borce ARBiH ispratila u smrt, godina zatvora

Bivši supružnici Vladimir Šelebaj i Dijana Čuljak u petak su u zagrebačkom Županijskom sudu proglašeni krivim za izvlačenje novca iz produkcijskih firmi Core media i Media spot, a kako su im nepravomoćno dosuđene djelomično uvjetne kazne, u zatvoru bi trebali provesti po godinu dana.

Šelebaj je osuđen na djelomičnu uvjetnu kaznu od dvije godine i tri mjeseca zatvora, što znači da bi nakon godine dana zatvora ostatak trebao zamijeniti uvjetnom kaznom, uz rok kušnje od tri godine, javljaju hrvatski mediji.

Njegova bivša supruga, javnosti poznata kao nekadašnja novinarka HTV-a, kažnjena je s dvije godine i pet mjeseci zatvora. I ona bi nakon godine zatvora trebala biti puštena na uvjetnu slobodu, a iza rešetaka više neće ići ako u tri godine ne ponovi krivično djelo.

Dijana Čuljak bivša urednica i novinarka HRT-a bh. javnosti je poznata po prilogu u emisiji “Slikom na sliku” iz maja 1993. godine na kojem je prikazano zarobljavanje boraca Armije BiH iz “Vranice”, a koje su izveli pripadnici HVO-a, nakon čega im se bio izgubio svaki trag.

Posmrtni ostaci deset od ukupno 13 nestalih pripadnika Armije RBiH, pronađeni su tek u maju 2007. godine na lokalitetu Rimski bunar u Goranacima, zapadno od Mostara prema Širokom Brijegu. Na dženazi kakvu Mostar nije zapamtio, dostojanstveno su ispraćeni godinu kasnije.

Predstavnici porodica zarobljenih i ubijenih boraca Armije Republike Bosne i Hercegovine iz komande Četvrtog korpusa Armije RBiH u mostarskoj zgradi “Vranica” u maju 1993. godine nakon hapšenja Dijane Čuljak najavili su da će preko najviših instanci u BiH tražiti da se u Hrvatskoj ispita njena odgovornost za ovaj zločin.

– Čuljak snosi odgovornost za ovaj zločin. Ona je saučesnik u zlostavljanju i ubijanju naših najmilijih, ali i proganjanju porodica nestalih – kazali su tada predstavnici porodica ubijenih.

Bivši oficir Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Željko Džidić kojem se sudilo za ubistvo pripadnika Armije BiH iz zgrade Vranica počinjenog 1993. godine u Mostaru, pobjegao je u Hrvatsku još u oktobru 2011. godine. Zloupotrebljavajući dvojno državljanstvo, u Hrvatskoj se nalazi i danas.

Na mezarju Šehitluci 9. svibnja 2008. godine ukopani su: Alija (Osmana) Čamo (1965), Senad (Omera) Čehić (1964), Dževad (Osmana) Čolić (1970), Mimo (Mehe) Grizović (1971); Vahidin (Ilijasa) Hasić (1972), Dževad (Omera) Husić (1975), Zlatko (Safeta) Mehić (1974), Nenad (Slobodana) Milojević (1968), Fahir (Halila) Penava (1954) i Nazif (Hamida) Šarančić (1965), svi iz grupe Vranica. Esad (Mehe) Husić, nakon dženaze ukopan je u malom haremu u Fejićevoj ulici (Husić), dok je u Blagaju ukopan Sabit (Mehe) Aškraba. Još uvijek se traga za posmrtnim ostacima Hasana Balića, Feđe Huskovića i Šefika Pobrića.

 

Faktor.ba




VIDEO: POGLEDAJTE KAKO IZGLEDA PUT OD MOSTARA DO NEUMA