Svjetski dan zaštite okoliša, koji se svake godine obilježava u spomen na 5. jun 1972., kada je u Stockholmu održana konferencija Ujedinjenih naroda na kojoj je prihvaćen program zaštite okoliša UN-a, obilježen je i u Odžaku.
– Povodom obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša, JP Komunalac Odžak je u saradnji kantonalnim ministarstvom saobraćaja, veza i zaštite okoliša i Općinom Odžak na više lokacija postavilo posude za razdvojeno prikupljanje otpada. Ovim simboličnim činom započinjemo rad na cjelovitom i održivom upravljanju otpadom na našem području. Naime, općina Odžak već duži niz godina pokušava riješiti problem odlaganja otpada sa svog područja. Od ove godine otpad se odlaže na regionalnu deponiju zbog zatvaranja postojeće privremene općinske deponije, te se time značajno unapređuje ekološko stanje naše općine. Ubuduće u saradnji sa svim nivoima vlasti planiramo razvijati sistem upravljanja otpadom općine Odžak, koji uključuje izgradnju reciklažnog dvorišta i pretovarne stanice za otpad, te jačanje infrastrukture za preuzimanje, obradu, razdvajanje i transport otpada – kazao je direktor komunalnog poduzeća Odžak Ivan Šokčević.
Pored komunalnog poduzeća u Odžaku egzistira tvrtka Zeleni planet koja se bavi prikupljanjem i recikliranjem otpada, a koja uspije na godišnjem nivou skupiti preko 400 tona raznog reciklažnog otpada.
Anes Osmanović, ministar saobraćaja, veza i zaštite okoline Posavskog kantona, podsjetio je da je uprkos pandemiji protekla godina bila na ekološkoj skali urađenog jedna od najboljih godina.
– Općina Odžak je uz velike napore uspjela riješiti problem deponije u Odžaku. To je problem koji je prisutan više od 50 godina, jer se poludivlja deponija nalazila na južnom rubu grada u neposrednoj blizini kuća i na šljunkovitom vodopropusnom tlu tik uz rijeku Bosnu, te zvuči nestvarno da se sada komunalni otpad iz Odžaka vozi na regionalnu deponiju u Doboj, gdje se odlaže primjenom svih propisanih standarda kod zbrinjavanja otpada. Posebno smo ponosni što smo uz pomoć prijatelja iz Regionalnog centra za zaštitu okoliša za Centralnu i Istočnu Evropu izradili i kroz propisane procedure javne rasprave usvojili u Skupštini kantona. To je jedan strateški dokument na kojem smo radili dugo u uvjetima pandemije i online koordinacije sa svim mogućim subjektima vezanim za ovu problematiku u našoj sredini. To je dokument kojim smo detektirali sve probleme i predvidjeli mogućnosti tretiranja otpada na našem kantonu – kaže Osmanović.
Ministar saobraćaja, veza i zaštite okoline Posavskog kantona dodaje da je Odžak već uveliko poduzeo niz aktivnosti predviđenih tim planom, a nada se da će vrlo brzo pronaći način da najveći dio otpada i recikliraju, što je sigurno podloga za trajno riješenje problema komunalnog otpada.
– Uporedo moramo svakodnevno raditi na podizanju svijesti naših građana. Zato su važni ovi punktovi za prikupljanje otpada, gdje građani direktno na najbolji način pomažu proces recikliranja i ujedno svojim primjerom potiču pojedince na promjenu ponašanja koja izravno utječe na očuvanje životne sredine i, u konačnici, zdravlje ljudi. Ovom prilikom smo uradili i male brošure kao podsjetnike šta možemo svakodnevno uraditi kao pojedinci kako bi zaštitili okoliš i našu životnu sredinu, jer mi rezervnu nemamo. Zaista nestvarno zvuči činjenica da je općina Odžak prostor na kojem više nema deponije, ostaje nam zadaća da saniramo divlje deponije i zajednički sa našim građanima spriječimo formiranje novih, kako bi Odžak kao rijetko koji prostor u BiH imao realnu mogućnost da vrlo brzo postane ekofree zona bez deponija i njenih negativnih uticaja na životnu sredinu. Svim građanima BiH, posebno onim koji poštuju i čuvaju okoliš, želim sretan 5. juni, Dan životne sredine – kazao je Osmanović.