Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju koji donosi povoljnije uvjete za vanredno povećaje penzija, kao i ispravljanje nepravde prema nosiocima srazmjernih penzija, još nije stupio na snagu. Razlog je, kako su nam potvrdili u Parlamentu FBiH, što tekst zakona još nije potpisao Tomislav Martinović, predsjedavajući Doma naroda Parlamenta FBiH, a samim tim dokument nije mogao biti proslijeđen ni na potpis predsjedniku Federacije BiH Marinku Čavari.
– Vanredna sjednica Dom naroda FBiH je bila 25. februara i zakazana je samo zbog izmjena i dopuna Zakona o PIO-u. Kada je zakon potvrđen u Domu, stručne službe su istog dana tekst zakona poslale na potpis predsjedavajućim domova.
Moramo vam kazati kako je dokument tek 4. marta potpisao predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH Mirsad Zaimović, a iza njega treba da potpiše Martinović. Dok oni ne stave potpis, zakon ne može ići na potpis predsjedniku FBiH. Kada predsjednik FBiH potpiše zakon, dokument ide u objavu u Službeni list FBiH, a onda stupa na snagu. To je procedura koja se mora ispoštovati – kazali su nam u Parlamentu FBiH.
S obzirom na to da se izmjenama i dopunama Zakona o PIO-u ispravlja dugogodišnja nepravda prema nosiocima srazmjernih penzija (kada osiguranik nema dovoljno staža u Federaciji da bi ostvario uvjet za penziju, nego mu je za ispunjenje uvjeta za penziju neophodan staž ostvaren kod drugih nosioca osiguranja), a koje sada iznose od 90 KM do 250 KM, u Zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje FBiH nam nisu mogli reći kada takvi osiguranici mogu očekivati da im se penzije povećaju jer čekaju stupanje na snagu zakona.
– U ovom trenutku ne možemo govoriti o preciznim podacima jer izmjene i dopune Zakona o PIO-u još nisu stupile na snagu. Nakon što krene primjena, izradit ćemo odgovarajuća uputstva o postupanju u ovakvim slučajevima – rekao nam je Tomislav Kvesić, portparol Zavoda PIO FBiH.
Izvor: Faktor