Home » Amel Tuka s četvrtim vremenom u polufinalu Olimpijskih igara!

Amel Tuka s četvrtim vremenom u polufinalu Olimpijskih igara!

Amel Tuka je u polufinalu trke na 800 metara Olimpijade u Rio de Janeiru, inače svojih prvih olimpijskih igara! Tuka je trčao u prvoj od ukupno sedam kvalifikacijskih trka, u kojoj je bio drugi s vremenom 1:45,72, što je bilo ukupno četvrto vrijeme kvalifikacija u kojima je nastupilo 54 srednjeprugaša. Za razliku od svojih dosadašnjih nastupa, Tuka je trku počeo na sredini i nakon prvog kruga je bio treći.

Pokazao klasu u prvom nastupu na Igrama

S vremenom 1:45, 48 u njegovoj je grupi prvo mjesto osvojio Ayanleh Souleiman iz Džibutija, a treći je bio Amerikanac Boris Berian s 1:45, 87. Koliko je ova trka bila jaka, svjedoči da je četvrtoplasirani Brazilac david Kleberson s 1:46,14, kao deseti, uspio izboriti plasman u polufinale, u koje su se plasirala 24 najbolja (trojica prvoplasiranih iz svake grupe te još trojica po vremenu). Po vremenu je ušao i Amerikanac Clayton Marphy s 1:46,18, koji je trčao u trećoj grupi, kao i iz druge trke Egipćanin Mohamed Hamada s 1:46,65. Polufinale je u nedjelju, 14. avgusta, u 3 sata po srednjoevropskom vremenu. Po dvojica najboljih iz tri polufinalne trke te još dvojica po vremenu, izborit će plasman u veliko finale.

Zanimljivo je da srebreni iz Londona, Nijel Amos iz Bocvane, nije uspio proći ni u polufinale u Riu. Amos se ni prošle godine nije uspio plasirati u finale Svjetskog prvenstva u Pekingu, na kojem je pobjedio Rudisha, drugi je bio Kszczot, a treći naš Tuka. Amos je danas bio tek sedmi s vrlo slabih 1:50,46.

Plasman u polufinale izborili su, kao najbrži u drugoj trci, i evropski prvak, Poljak Adam Kszczot s 1:45,83, drugi je bio Kenijac Ferguson Cheruiyot Rotich 1:46,00, a treći Andres Arroyo iz Portorika 1:46,17; u trećoj grupi pobijedio je aktuelni olimpijski pobjednik te svjetski prvak i rekorder, Kenijac David Rudisha s 1:45,09, koji je ostvario i najbrže vrijeme kvalifikacija. Drugi je u njegovoj trci bio Južnoafrikanac Reinhardt van Rensburg s 1:45,67, a treći Michael Rimmer iz Velike Britanije s 1:45,99; u četvrtoj grupi pobijedio je Alfred Kipketer s 1:46,61, drugi Danac Andreas Bube s 1:46,67, a treći Yassine Hathat 1:46,81; u petoj grupi pobjedio je Alžirac Teoufik Makhloufi s 1:49,17, drugi je bio Mostafa Smaili iz Maroka s 1:49,29, a treći Italijan Giordano Benedetti 1:49,40; u šestoj trci pobjedio je Kanađanin Brandon McBride s 1:49,99, drugi je bio Poljak Marcin Lewandowski s 1:46,35, a treći Irac Marc English 1:46,40; u sedmoj trci najbrži je bio Francuz Pierre Ambroise Bosse s 1:48,12, drugi Mohammed Aman iz Etiopije 1:48,33 te treći Amine Belferar iz Alžira 1:48,40.