Nakon što je sjednica Vijeća ministara BIH na kojoj je trebao biti razmatran Program reformi BiH (ANP) pet puta zaredom odgođena, nova je zakazana za srijedu, 9. novembra.
Na dnevnom redu 57. redovne sjednice Vijeća ministara nalazi se čak 276 tačaka od kojih su četiri na prijedlog Komisije za saradnju sa NATO-om BiH.
Radi se o Prijedlogu odluke o uspostavljanju povjerenstva za saradnju sa NATO-om BiH, Prijedlogu programa reformi BiH 2021. godine, Prijedlogu programa reformi BiH za 2022. godinu te Izvještaju o radu Komisije za saradnju sa NATO-om BiH za razdoblje 1.7.2021. do 30.06.2022. godine.
Komisija za saradnju sa NATO-om BiH pripremila je i jednoglasno usvojila prijedlog “Programa reformi BiH 2022” koji je dostavljen Vijeću ministara 19.07.2022. godine na usvajanje.
Prijedlogom Odluke predviđeno je da Ministarstvo vanjskih poslova dokument redovnom diplomatskom procedurom dostavi u sjedište NATO-a saveza u Briselu.
“Polazeći od potrebe očuvanja trajnog mira, sigurnosti, stabilne demokratije, razvoja države i njenih institucija, BiH je kao jedan od vanjskopolitičkih prioriteta odredila partnerstvo sa NATO-om”, istaknuto je u izvještaju.
Podsjećamo da je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija odbio uvrstiti ove tačke na dnevni red sjednica čak pet puta zbog čega ministri Bisera Turković, Sifet Podžić i Selmo Cikotić nisu došli na sjednicu zakazanu 20. oktobra.
Prije kolegija Vijeća ministara BiH nije moguće znati kako će o prijedlozima glasati ministri iz Republike Srpske.
Na Samitu NATO-a iz 1999. godiine zaključen je Akcioni plan za članstvo (ANP) sa ciljem pružanja pomoći zemljama koje žele postati članice saveza, koji se sastoji od praktične podrške i konsultacija, a namijenjen je biti pomoć tokom priprema država za članstvo u NATO-u.