Home » Bh. košarkaši izgubili od Francuske, sutra protiv Litvanije traže prolaz u drugi krug Eurobasketa

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Francuske sa 81:68 u utakmici četvrtog kola B-grupe Evropskog prvenstva.

Francuzi su se tako revanširali reprezentaciji BiH za poraz od prije desetak dana u Sarajevu i sa trećom pobjedom u Kelnu izborili plasman u osminu finala.

Košarkaši BiH nisu bili na visokom nivou u ovom meču, napravili su prevelik broj grešaka i priliku za plasman u drugi krug morat će tražiti u posljednjem kolu grupne faze, u direktnom okršaju s Litvanijom. Ni Francuzi nisu briljirali, također su mnogo griješili, ali su znali iskoristiti sve “poklone” bh. tima i na kraju upisati ubjedljivu pobjedu.

Prvo poluvrijeme proteklo je u izjednačenoj igri. BiH je u prvih deset minuta bila bolji tim, ali tu igru nije krunisala nekim većim vodstvom zbog velikog broja neiznuđenih grešaka u napadu i izgubljenih lopti, posebno pri pokušajima kontranapada.

S druge strane, Francuzi su rezultatski priključak držali zahvaljujući boljem skoku, a do prednosti su došli tek u drugom dijelu druge četvrtine. Zaustavili su nekoliko napada bh. tima, počeli su pogađati sa distance što je rezultiralo dvocifrenom prednošću nakon 20 minuta igre.

Irfan Smajlagić novi selektor rukometne reprezentacije BiH

U trećem periodu BiH je ponovo zaigrala mnogo bolje. Francuzi nisu uspijevali pronaći rješenje za zonsku odbranu bh. tima, pa su nekoliko minuta bili ne samo bez poena, nego i bez šuta, a njihovi napadi uglavnom su završavali izgubljenom loptom. BiH je tako serijom koševa došla na samo dva poena zaostatka, a Bećiragićevi izabranici imali su priliku da potpuno “dotuku” Francuze već u tom periodu. No, promašili su nekoliko “zicera” te u posljednju četvrtinu ušli s minimalnim zaostatkom.

Trojkama Robersona i Nurkića BiH na početku posljednjeg pedioda preuzima prednost, ali je nakon toga ponovo došlo do pada u igri, Francuzi su se s druge strane razigrali i “prelomili” utakmicu te uipisali pobjedu.

Najefikasniji u selekciji BiH bili su Halilović, Musa i Nurkić sa po 14, Roberson sa 13 i Atić sa deset poena.

U selekciji Francuske Yabusele je postigao 15, a Poirier i Huertel po 14 poena.

U posljednjem kolu grupne faze košarkaši BiH se sutra u 14.30 sati sastaju s Litvanijom, u meču koji je ujedno i direktan okršaj ove dvije selekcije za plasman u osminu finala.