BH novinari pozivaju vlasnike i Upravu Oslobođenja da još jednom preispitaju svoju odluku, te pokušaju zadržati ljude, a tražiti druge, alternative načine prevladavanja finanijskih teškoća. Svjesni smo potpuno činjenice da, kao udruga novinara, nemamo zakonskih ovlasti niti možemo određivati vlasnicima medija, pa tako ni vlasnicima Oslobođenja, kakve će ekonomske mjere donositi, ali možemo zahtijevati da smanjene broja uposlenih, ako je nužno, bude provedeno na zakonit način, bez diskiminacije, u konsultaciji sa sindikatom uspolenika i uz punu zaštitu radnih i socijalnih prava novinara.
Upravni odbor BH novinara upozorava također kako smanjenje broja uposlenih u medijima može samo privremeno zaustaviti ili odgoditi ekonomski kolaps koji prijeti svim medijma u BiH u narednih pola godine. Krizni štabovi, vlade na svim nivima ili nadležne medijske organizacije još uvijek nisu donijele hitne mjere za ekonimski spas medijske industrije i očuvanje javne funkcije medija, što je bila njihova zadaća!
Zbog toga rezolutno pozivamo nadležne vlade, medijske institucije i međunarodne donatore da formiraju fond za hitnu pomoć medijima, čija će sredstva omogućiti produkciju profesionalnih i raznovrsnih medijskih sadržaja u javnom interesu. Od proglašenja vanrednih okolnosti i stanja nesreće u BiH, mediji i novinari su bili servis svih građana i ključni prenositelji informacija u vezi sa epidemojom koronavirusa, a da vlasti nisu ničim pokazale da su spremne pomoći medijima da finansijski opstanu. Ukoliko to ne urade u najskorije vrijeme, BH novinari će pozvati medije na bojkot svih press konferencija i događaja koje organiziraju nadležne vlasti i krizni štabovi u BiH.