Home » Bod iz Strasbourga kao kuća: Odlični Zmajevi u šaci držali prvake svijeta, završeno neriješeno

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine je kvalifikacionom meču za Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine na gostujućem terenu remizirala protiv Francuske. Konačan rezultat glasio je 1:1.

Susret na stadionu La Meniau u Strasbourgu pred više od 20.000 domaćih navijača je bio neiizvjestan do samog kraja. Zmajevi su još jednom pokazali da imaju kalibar da se suprostave najjačim selekcijama svijeta, a na kraju su stigli do zasluženog boda. Iako su u samoj završnici mogli sjajnu partiju krunisati i pobjedom.

Ivaylo Petev se odlučio za 3-5-2 formaciju sa najisturenijim Džekom i Demirovićem, dok je i Didier Deschamps napravio nekoliko promjena u odnosu na Euro pa su tako starter bili Kouande i Veretout. Napad su predvodili Mbappe, Grizemann i Benzema.

Domaći su napravili uvodni pritisak na startu utakmice, međutim naš nacionalni tim je bio taj koji je prvi zaprijetio i to preko Džeke koji je sa ivice kaznenog prostora šutirao pored gola.

Aktuelni prvaci svijeta su uzvratili u 27. minuti. Mbappe je iz teške situacije uspio pogoditi stativu. Moglo bi se reći da smo tad imali i sreće, ali dojam je da je Šehić kontrolisao situaciju.

Inače, tokom cijelog prvog poluvremena BiH je dobro stajala na terenu, a u 36. minuti stigli smo i do vodstva kada je na fantastičan način pogodio Džeko.

Demirović oduzima loptu, dodaje je do kapitena našeg nacionalnog tima koji se odlično snalazi između nekoliko protivničkih igrača i sa 20-ak metara udarcem lijevom nogom trese mrežu.

Nažalost, vodstvo Zmajeva nije dugo trajalo. U 40. minuti Francuzi su izveli korner, loptu je leđima zahvatio Griezmann, Šehić je odbranio, međutim VAR je ustanovio da je lopta prešla gol-liniju pa je sudija Scharer pokazao na centar.

Drugo poluvrijeme počelo je napadima domaćina koji u 50. minuti ostaju s igračem manje. Kouande je brutalno startao nad Kolašincem kod koner zastavice te je dobio žuti karton. Međutim, nakon pregledanog snimka i uz pomoć VAR-a zaradio je isključenje.

Crveni karton je promijenio situaciju na terenu. Zmajevi su bili ti koji su imali posjed lopte, uz opreznu igru izveli su i nekoliko kornera, ali su to Francuzi čistili te su preko brzih kontranapada nastojali da ugroze Šehića.

Treneri su pokušavali promijeniti stvari izmjenama. Prevljak, Lončar i Cipetić su bili ti koji su dobili priliku za igru našem timu. Na drugoj strani 15-ak minuta prije kraja Deschamps je izveo Griezmanna i Benzemu te ubacio Comana i Martiala.

U 77. minuti Pogba se našao u “svojoj” zoni, šutirao je snažno i precizno, ali je to Hadžikadunić to uspio izblorkirati, nakon kornera nije bilo opasnosti. Tri minute kasnije zaprijetio je Džeko, otišlo je to poreg dola Llorisa. U 86. minuti mogli smo do vodstva kada se Prevljak oslobađa svog čuvara te iz dobre pozicije šutira preko gola.

Pjanić je u posljednjim minutama imao dobru priliku da sa oko 25 metara zabije iz slobodnjaka, šutao je preko gola. Ostalo je 1:1 pa je BiH stigla do drugog boda iz trećeg meča. Francuska je na prvom mjestu sa osam bodova.

Iako je produžen niz bez pobjede koja se čeka godinu i pol, bod osvojen na gostovanju kod Svjetskih prvaka se definitivno može smatrati velikim uspjehom i bit će od velike koristi za nastavak kvalifikacija protiv direktnih rivala.

Francuska kvalifikacije nastavlja već u subotu nezgodnim gostovanjem Ukrajini. Bosna i Hercegovina će u utorak dočekati Kazahstan, prije toga će odigrati i prijateljski meč s Kuvajtom. Oba duela se igraju na Bilinom polju u Zenici.

Francuska – Bosna i Hercegovina 1:1 (Griezmann 40'/Džeko 36’)

Francuska: Lloris, Digne, Kimpembe, Varane, Kounde, Lemar, Pogba, Veretout, Mbappe, Griezmann, Benzema.

BiH: Šehić, Hadžikadunić, Ahmedhodžić, Saničanin, Sušić, Hadžiahmetović, Pjanić, Cimirot, Kolašinac, Demirović, Džeko.