“Der Standard”, ugledni austrijski medij, u svojoj analizi osvrnuo se na protekle pregovore o izmjenama Izbornog zakona BiH koji su održani u Neumu, piše portal avaz.ba.
U tekstu pod naslovom “Pokušaj postizanja dogovora o ustavnoj reformi u Bosni nije uspio” navodi se kako je format razgovora podsjetio na pregovore na britanskom nosaču aviona “Invincible” tokom rata u BiH 1993. godine.
– I u to vrijeme pokušavalo se izolovati pregovaračke strane kako bi se razgovori priveli kraju. Bilo je neuspješno i tada, a i danas: u nedjelju su propali razgovori o ustavnoj reformi u Bosni i Hercegovini – navodi se, između ostalog u tekstu.
Dodaje se da se sadržajno radilo o izboru državnog Predsjedništva i sastavu drugog doma parlamenta.
– Ali neke stranke nisu ni otišle u primorski grad jer su smatrale da je greška razgovarati o pitanju kao što je izborno zakonodavstvo usred prijetnji Milorada Dodika, lidera ultranacionalističke stranke SNSD-a, da će uništiti Bosnu i Hercegovinu.
Dvoje pregovarača, navodi se dalje, Metju Palmer (Matthew), kojeg je poslao Donald Tramp (Trump), i Angelina ajhorst (Eichhorst) iz Evropske službe za vanjske poslove, već su izgubili kredibilitet kod bosanskih političara i diplomata jer su prije nekoliko godina predlagali zamijenu teritorija između Kosova i Srbije, što bi za Bosnu i Hercegovinu značilo katastrofu.
– Osim toga, tokom višemjesečnih pregovora postalo je očigledno to da ih je prvenstveno inicirala hrvatska nacionalistička stranka HDZ, koju je u institucijama EU podržavala sestrinska stranka HDZ u Hrvatskoj. HDZ u Bosni i Hercegovini godinama je svojim pravom veta blokirao neke važne institucije, kao i desetine zakona u Federaciji BiH – piše “Der Standard”.
Bečki list u nastavku tekta navodi da “ovom politikom opstrukcije ona želi osigurati ispunjenje njenih zahtjeva”.
– Šef HDZ-a u BiH Dragan Čović je sada zaprijetio blokadom izbora u oktobru nakon neuspjelih pregovora.
Austrijski politikolog i stručnjak za BiH Vedran Džihić poziva na povratak evropskim normama u međunarodnoj bosanskoj politici i sankcijama Dodiku. SAD su godinama donosile kaznene mjere, ali EU je nevoljna za to – navodi “Der Standard”.
– Ako pustite Dodika da se tako povuče, to je poraz za Zapad – kaže Džihić, također povezivajući to s ukrajinskom krizom.
– Zato što je to više od smirivanja, dozvoljavate maltretiranje, nacionalizam i logiku militarizacije – zaključuje “Der standard”.