Home » Emir Spahić otvorio i zatvorio utakmicu protiv Estonaca za konačnih 5:0

Emir Spahić otvorio i zatvorio utakmicu protiv Estonaca za konačnih 5:0

ZENICA- Stadion „Bilino polje“. Gledalaca: 11.000. Glavni sudija: Miroslav Zelenika. Pomoćnici: Ondrej Pelikan i Jan Patak. Četvrti sudija: Zbynek Proske (svi iz Češke Republike). Strijelci: 1:0- Spahić (7), 2:0- Džeko (23.,penal), 3:0- Medunjanin (71), 4:0- Ibišević (83), 5:0- Spahić (90.+2). Žuti karton: Vranješ (BiH), Klavan, Mets(Estonija).

BiH: Begović- Vranješ (63. Bičakčić), Zukanović, Spahić, Kolašinac- Višća (75. Miličević), Pjanić, Medunjanin, Lulić- Ibišević, Džeko (81. Đurić). Selektor: Mehmed Baždarević.

ESTONIJA: Aksalu- Teniste, Baranov, Klavan, Pikk- Kams (46. Kruglov), Mets, Antonov (85. Sappinen), Kallaste- Vassiljev-Zenjov (71. Anier). Selektor: Magnus Pehrsson.

Kako smo i priželjkivali, naši su reprezentativci u 1. kolu kvalfikacija za Svjetsko prvenstvo 2018 večeras na Bilinom polju deklasirali Estoniju s 5:0 (2:0) te upisali prva tri boda. Potpuna dominacija naših već je u prvom poluvremenu rezultirala s dva gola u mreži Estonaca, kojima gotovo da nismo ostavili prostora za bilo šta.

Pjanić odlično dirigovao našom igrom

Odlučna i razigrana naša selekcija, pod dirigentskom palicom maestra Miralema Pjanića, zaprijetila je već u 5. minuti, kada je Pjanić s naše polovine terena uposlio Edian Višću, a on odlično ubacio na peterac za Vedada Ibiševića. Kapiten gostiju Ragnar Klavan bio je priseban i izbio loptu u korner. Međutim, nakon gužve u 7. minuti u petercu gostiju Emir Spahić je glavom ubacio loptu u mrežu za 1:0.

Golman gostiju Mihkel Aksalu srušio je u 23. minuti u 16- ercu našeg kapitena Edina Džeku, koji je uzeo loptu i sigurno izveo penal za 2:0. Džeko je gol poklonio gluhonijemim osobama, kojima je dao podršku i u intervjuu pred ovu utakmicu.

Džeko poklonio gol gluhonijemima (Foto: Direktno.ba)

Džeku je ipak, mada mu se golman Aksalu bacio u noge, s leđa bio srušio kapiten gostiju Klavan, koji je zbog toga zardaio i žuti karton. Džeko je u 44. minuti mogao postići i drugi gol, kada je umakao odbrani gostiju, ali je njegov šut sa oko sedam metara iskosa sa desne strane rukom malo skrenuo golman Aksalu, a lopta se od prečke odbila u polje. Kraj prvog pluvremena. Ostalo je 2:0 za naše.

Prvo pravo uzbuđenje u 2. poluvremenu bilježimo u 61. minuti, kada je Vedad Ibišević odigrao dupli pas s Miralemom Pjanićem i izbio sam pred golmana gostiju, ali je njegov šut zaustavila lijeva stativa. Eksplozija na Bilinom polju u 71. minuti. Nakon što je izveden korner sa desne strane, Haris Medunjanin je sa oko 20 metara silovito šutirao po zemlji te loptu zakcao u mrežu za 3:0.

U 75. minuti, umjesto Edina Višće, u igru je ušao Danijel Miličević, kojem je ovo debi za našu selekciju. Džeko je u 81. minuti napustio igru, uz velike ovacije, a zamijenio ga je Milan Đurić, kojeg su navijači prozivali još u prvom poluvremenu da uđe. Sjajan gol u 83. minuti, strijelac je Vedad Ibišević. On  je, na ubačenu loptu Miličevića sa desne strane, izvrsno skočio i glavom pogodio za 4:0. Spahić je u drugoj minuti sudijskog dodatka, nakon kornera sa desne starne, glavom ponovo matirao golmana Aksalu za konačnih 5:0

U okviru naše grupe H još igraju i Kipar – Belgija 0:3 (0:1) te Gibraltar – Grčka 1:4 (1:4). Naši u narednom kolu gostuju kod Belgije, 7. oktobra.