Home » EURO 2016: Eder srušio Francusku, Ronaldo podigao pehar

EURO 2016: Eder srušio Francusku, Ronaldo podigao pehar

Golom Edera iz 109. minute, Portugal je nakon produžetaka s 1:0 porazio Francusku, domaćina Evropskog prvenstva u nogometu. Portugalci su do prvog naslova stigli s čak šest neriješenih rezultata nakon regularnog dijela te sa samo jednom pobjedom, onom protiv Walesa u polufinalu s 2:0.

Prvo veliko slavlje portugalskih navijača
Prvo veliko slavlje portugalskih navijača (Foto:EPA)

Francuzima, koji imaju dva naslova evropskog prvaka (1984. i 2000.), ovo je bio i prvi poraz na velikim takmičenjima na svom terenu od 1960-te godine. Portugalci su prvi naslov prvaka Evrope osvojili nakon svog drugog finala, dok su u prvom, prije 12 godina, poraženi na svom terenu od Grčke s 0:1.

Činilo se da će, nakon što je u 25. minuti zbog povrede koljena teren napustio kapiten Cristiano Ronaldo, ponovo ostati bez trofeja, ali je selektor Fernando Santos u 79. minuti, umjesto mladog Renata Sanchesa, ubacio napadača Edera, koji je srušio Francusku na Stade de Franceu u Saint-Denisu. Ronaldo je, ipak, mada je igrao samo 25 minuta, podigao pobjednički pehar.