U Njemačkoj će ubuduće firme morati da tačno evidentiraju radno vrijeme zaposlenih. Ideja je bila da niko ne bude izrabljivan, ali je pitanje kako u vrijeme rada od kuće izračunati tačno vrijeme.
Prema istraživanju digitalnog udruženja Bitcom, 59 posto firmi u Njemačkoj već evidentira radno vrijeme svojih zaposlenih, 28 posto želi da s tim počne još ove godine, dok samo još dvanaest posto ne zna kada će to učiniti, prenosi Deutsche Welle.
Njemački Savezni sud za rad (BAG) je još u septembru odlučio da se radno vrijeme u svakoj firmi mora evidentirati transparentno. Sud je u svojoj presudi zahtijevao od poslodavaca da uvedu “objektivan, pouzdan i pristupačan sistem” kojim se “može mjeriti dnevni broj radnih sati zaposlenih”. Njemački sud se pozvao na presudu Evropskog suda pravde (ESP) o evidentiranju radnog vremena iz 2019. godine.
Predsjednica suda Inken Galner je potom u februaru rekla da od zakonodavca zavisi kako će urediti oblast, a do tada ostaje da o tome pregovaraju poslodavci i sindikati.
Pritom, kako je rekla, “radno vrijeme zasnovano na povjerenju” koje se praktikuje u mnogim preduzećima, ne stoji na putu obaveznom evidentiranju radnog vremena: “Međutim, mora se poštovati zakonski predviđeni odmor zaposlenog od 11 sati u roku od 24 sata”, a ne smije se prekoračiti ni dozvoljeno nedjeljno radno vrijeme od 48 sati.
Razlog za ovakve presude je fenomen “stalne dostupnosti”, kada se od zaposlenih očekuje da po cijeli dan odgovaraju na mailve ili budu dostupni svojim šefovima, ili da tek tako rade prekovremeno.
Izvor: radiosarajevo.ba