Savez za bolju budućnost BiH i njegov lider Fahrudin Radončić javno su se usprotivili prodaji državnog kapitala u Fabrici duhana Sarajevo, što su mnogi vidjeli kao prvu ozbiljniju pukotinu unutar vladajućeg bošnjačkog saveza SDA i SBB-a.
Prodajom državnog kapitala u FDS-u bavit ćemo se drugom prilikom, a nas ovdje zanima da li je istup Radončića i njegovog SBB-a znak da su narušeni odnosi unutar vladajuće bošnjačke koalicije.
Zbilja je zbunjujuće da jedna članica vladajuće koalicije javno proziva drugu za nešto što su inače mogli raspraviti na redovnim sjednicama Federalne vlade i sastancima stranačkih delegacija.
No, SBB i Radončić krenuli su drugim, za sebe vjerovatno korisnijim putem: prvo su problem otvorili izvan, a tek potom u institucijama u čijem radu sudjeluju i u rukama imaju sve potrebne mehanizme za rješavanje nastalih nesuglasica.
Je li to znak da je poljuljano povjerenje između Izetbegovića i Radončića, odnosno između SDA i SBB-a? Je li to uvod u ozbiljniju krizu unutar bošnjačkog saveza koji je od uspostave do sada funkcionirao skoro besprijekorno, uz puni međusobni respekt i uvažavanje? Je li na pomolu repriza ranijeg sukoba Izetbegovića i Radončića zbog kojeg su ne samo Bošnjaci nego i cijela država platili visoku cijenu u vidu gubitka vjerodostojnosti, dragocjenog vremena i ni u šta potrošene nacionalne energije?
U vrhu SDA ne vide Radončićev istup kao nagovještaj ozbiljnije krize u funkcioniranju bošnjačkog saveza, nego kao odraz demokratičnosti unutar saveza da se iznose i zastupaju različita politička stajališta. Tvrde da su odnosi između dvije stranke dobri i stabilni na svim razinama vlasti i da će tako i ostati bez obzira na pojedinačna soliranja.
Sagovornik Slobodne Bosne iz vrha SDA smatra da će sličnih istupa SBB-a vjerovatno biti još više kako se približava izborna kampanja za lokalne izbore. Istina, SDA i SBB u svim općinama izlaze s jednim, zajedničkim kandidatom za općinskog naačelnika, no u svim općinama izlaze s odvojenim listama za općinska vijeća, pa će u prvi plan izbiti stranački a ne koalicioni interesi.
„Ali, ipak sam uvjeren da će kampanja za lokalne izbore, barem kada su u pitanju SDA i SBB, biti korektnija nego ikada do sada, što ne znači da će izostati i pokoja međusobna optužba“, kaže naš sagovornik iz SDA.
U SBB-u za sada mudro šute, ne žele ni demantirati ni potvrditi čaršijska nagađanja o početku sukoba sa SDA. Njima nesumnjivo ide u prilog sukob sa SDA, makar bio i fingiran, kako bi sačuvali politički subjektivitet i na lokalnim izborima pokazali da nisu samo puki i bezlični privjesak u aktuelnoj vlasti u kojoj ključne poluge ipak drži SDA.
(A.M./Slobodna Bosna)