Home » Francuska ispala iz borbe za titulu na SP u košarci

Francuska ispala iz borbe za titulu na SP u košarci

Osvajač srebrne medalje na Olimpijskim igrama u Tokiju Francuska je eliminisana iz takmičenja za titulu Svjetskog prvenstva u košarci u nedjelju nakon što je izgubila od Latvije sa 88-86.

Francuska, koja je također izgubila svoj prvi meč od Kanade, nije zaostajala sve dok Latvija nije povela sa nešto više od 30 sekundi do kraja utakmice u Džakarti.

Arturs Zagars je potom izveo slobodna bacanja i doveo Latviju u prednost od dva poena na 10 sekundi do kraja, a Sylvain Francisco je promašio pokušaj za tri poena u posljednjoj šansi Francuske.

Ovaj rezultat znači da Francuska ne može završiti bolje od trećeg mjesta u Grupi H, čime prestaju  njene šanse za osvajanje Naismith trofeja godinu dana prije nego što bude domaćin Olimpijskih igara u Parizu.

– Ovo je veliko razočarenje za nas – rekao je krilo Nicolas Batum, jedan od nekoliko NBA igrača u francuskom timu.

– Došli smo ovdje s velikim očekivanjima. Iznevjerili smo mnoge ljude, prvo sebe. Čeka nas velika stvar za 12 mjeseci, tako da se moramo osvrnuti na ono što se dogodilo – kazao je on.

Francuz Nando de Colo izbačen je zbog dvije nesportske greške krajem četvrte četvrtine.

Latvija, koja debituje na turniru, nadigrala je Francusku sa 26-12 u četvrtoj četvrtini.

Selektor Francuske Vincent Collet rekao je da je poraz “noćna mora”.