Home » Haški sud se oglasio o mogućnosti vraćanja kazne Kordiću

Haški sud se oglasio o mogućnosti vraćanja kazne Kordiću

MMKS nije odgovoran za postupke haškog osuđenika Darija Kordića, puštenog na bezuvjetnu prijevremenu slobodu. No, zato je sada za slobodu potrebno puno više – isprika i pokajanje, piše Deutsche Welle.

Može li se Dario Kordić kojeg je Haški tribunal osudio na 25 godina zatvora zbog ratnih zločina, uključujući i onaj u selu Ahmići, kada su jedinice HVO-a pod njegovom komandom ubile 116 civila, među kojima je bilo i 11 djece, a koji je nedavno kazao: “Sve bih ponovio, svaka je sekunda vrijedila”, pozvati na izdržavanje ostatka zatvorske kazne? On je 2014. pušten na prijevremenu slobodu nakon što je odslužio njene dvije trećine.

Iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove (MMKS), sljednika Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), za DW potvrdili su kako im je poznato što je Kordić izjavio. No, u njihovom odgovoru jasno je dano do znanja da je odgovornost za daljnje korake na domaćim sudovima.

“Mehanizam je upoznat s izjavom Darija Kordića, koji je pred MKSJ-om, osuđen za zločine u Bosni i Hercegovini. Budući da je Kordiću 2014. odobreno prijevremeno puštanje na slobodu bez ikakvih uvjeta, Mehanizam više nema nadležnost nad njim”, za DW je izjavila glasnogovornica MMKS-a Helena Eggleston.

“Pozivam Tužiteljstvo da otvori istragu u ovom predmetu, a mora se provjeriti i postoje li određene posljedice u pogledu presude MKSJ-a u slučaju Kordić”, bila je reakcija visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta nakon što je Kordićeva izjava uzburkala javnost u BOsni i Hercegovini.

Schmidt je snažno kritizirao Kordićev istup te podsjetio na kažnjivost veličanja ratnih zločina.

“Komentari Darija Kordića bi se mogli shvatiti kao veličanje i glorifikacija njegovih djela. Veličanje ratnih zločina kažnjivo je zakonom”, rekao je Schmidt.

Slično su zatražili i iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida od predsjednice MMKS-a Graciele Gatti Santana.

“Molimo da razmotrite mogućnost da se Odluka od 14. svibnja i 6. lipnja 2014. revidira, da se Dario Kordić vrati na izdržavanje kazne od 1/3 za koju je prijevremeno oslobođen”, naveli u zahtjevu Udruženja koje potpisao predsjednik Murat Tahirović.

Predsjednica MMKS-a, sutkinja Graciela Gatti Santana, izvješćujući Vijeće sigurnosti UN-a o radu MMKS-a, posebno se osvrnula na, kako je rekla, “zabrinjavajući trend poricanja genocida, veličanja ratnih zločinaca i pokušaja revizije povijesti”.

“Pa čak i provokativnih izjava osuđenih osoba koje besramno priznaju da bi sve opet isto učinili. U suočavanju s ovim izazovima, jedan od mojih ključnih prioriteta je učvrstiti, osigurati i učiniti dostupnijim neprocjenjivo naslijeđe ‘ad hoc’ sudova i Mehanizma”, kazala je predsjednica MMKS-a.

Kordić u javnosti često istupa tvrdeći kako je nevin osuđen i nevin robijao. Nakon što je objavljen snimak, reagirala su mnoga bošnjačka stradalnička udruženja, kao i međunarodna zajednica u BiH, a odvjetnik Mirnes Ajanović podnio je kaznenu prijavu Tužiteljstvu BiH zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, nakon čega je Tužiteljstvo i formiralo predmet.

Za razliku od Kordića koji je na prijevremenu slobodu pušten bez uvjeta, mnogi haški osuđenici posljednjih godina na uvjetnoj su slobodi. Tek nakon što su, prema haškim standardima “pokazali značajnu razinu rehabilitacije i svjesnosti učinjenog”, priznali počinjeno i ispričali se žrtvama, ali i potpisali poseban Sporazum s MMKS-om.

Haški osuđenici obvezali su se i da “neće stupati u kontakt sa žrtvama ili svjedocima, da o svom predmetu neće razgovarati putem društvenih mreža, s medijima, ali i da neće negirati zločine ili veličati osuđene osobe jer bi im prijevremeno puštanje na slobodu moglo biti poništeno”.

Ipak, tek od 2018. od haških osuđenika naglašeno se traži dokaz pokajanja za učinjena nedjela, a ustaljenu praksu kojom im se bez posebnih uvjeta odobravalo puštanje na prijevremenu slobodu nakon odslužene dvije trećine kazne, prekinuo je sudac MKSJ-a te potom predsjednik MMKS-a, Carmel Agius.

Neki od osuđenika, poput Amira Kubure ili Envera Hadžihasanovića koji su osuđeni na dvije i pol i tri i pol godine zbog propusta u sprječavanju zločina nad Srbima i Hrvatima, takvu obvezu nisu imali jer je sam sudski proces trajao u okvirima izrečenih kazni.

Izlazak na slobodu iza haških rešetaka imao je predsjednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj. On je 2018. osuđen na 10 godina zatvora zbog zločina nad Hrvatima u mjestu Hrtkovci u Hrvatskoj. Krajem 2014. privremeno je pušten na slobodu iz humanitarnih, zdravstvenih razloga, uz obvezu povratka. Međutim, unatoč konstataciji haškog Žalbenog vijeća da je njegovo puštanje bila pogrešna odluka i nalogu za njegov povratak, Šešelj se više nikada nije vratio u Haag. U Srbiji politički djeluje i nastavlja s nacionalističkom i zapaljivom retorikom. Bez pokajanja i suosjećanja sa žrtvama, navodi DW.