Home » Historija je ispisana: Real Madrid ponovo prvak Evrope

Historija je ispisana: Real Madrid ponovo prvak Evrope

Real Madrid odbranio je titulu prvaka Evrope u fudbalu. Španski velikan u finalnom meču savladao je Juventus u Cardiffu, a konačan rezultat ove izuzetne utakmice bio je 4:1. Dva gola za novog/starog prvaka Evrope bio je Cristiano Ronaldo, Casemiro i Asensio dok je strijelac jedinog gola bio Mario Mandžukić.

Juventus je bolje otvorio utakmicu. Stara dama iznenadila je Kraljeviće visoko postavljenom posljednjom crtom odbrane pa su Madriđani u ranoj fazi meča morali preći na plan B. Novi koncept podrazumijevao je veći broj kontranapada, a upravo je jedan takav donio vodstvo branitelju naslova.
Igrao se dvadeseti minut utakmice. Cristiano Ronaldo je lijepo raširio na desnu stranu, tamo je bio Dani Carvajal koji je ekspresno uzvratio pas, a genijalac u tijelu Portugalca raspalio je bez razmišljanja tamo gdje ruka Gigi Buffona nije mogla doprijeti. 0:1.

A onda je ponovo napao prvak Italije. Jedna šansa, druga, pa – gol. I to kakav! Mario Mandžukić se kroz svojih trideset godina naigrao vrhunskog fudbala, ali morao je čekati najvažniju utakmicu evropskog fudbala da bi zabio najljepši gol u karijeri. 1:1.

Na odmor se otišlo bez prednosti jednog od timova, utisak je – najpošteniji rasplet jednog dobro, kvalitetnog i sadržajnog poluvremena. No, u nastavku ništa nije podsjetilo na ono što se dešavalo u prvom periodu.
Stisnuo je Real, Juve ih više nije imao čime iznenaditi, izuzetni napadački potencijal kojim španski gigant raspolaže došao je do apsolutnog izražaja, a rezultat je stigao u 61. minuti. Nije bez razloga trener Juventusa potencirao ime Casemira u najavi utakmice. Raspalio je Brazilac s tridesetak metara, lopta je zakačila nesretnog Samija Khediru, dovoljno da prevari kompletnu odbranu Juventusa. 2:1.

A kada je koji minut poslije za 3:1 zabio Ronaldo, bilo je jasno da je priča ovog finala ispisana na španskom. Real je tako postao jedini klub koji je odbranio titulu u Ligi prvaka – 12. po redu učvrstivši tako svoj dominantni položaj na vrhu liste najtrofejnijih fudbalskih klubova.

Do kraja susreta u strijelce se za 4:1 upisao Marco Asensio. Bio je to lijep pogodak s distance i prava ilustracija omjera snaga u ovom finalu.
Juve je, s druge strane, izgubio još jedno finale. Neće to baciti nikakvu sjenu na sve ono dobro što su napravili tokom ove nezaboravne sezone. Treba reći da je Miralem Pjanić, reprezentativac BiH, započeo utakmicu, ali je izašao sredinom drugog poluvremena.