Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) održao je, tokom sedmice, skupove pod zajedničkim nazivom “Integralni program sigurnosti i održivosti prehrambenog lanca”.
Projekti iz oblasti veterinarstva već se nekoliko godina provode, u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Zeničko-dobojskog kantona, a cilj je poboljšati cijeli ambijent na ZDK kad se radi o primarnoj proizvodnji hrane, farme, ali i sekundarni odnosno prerađivački sektor te u konačnici da doprinesu poboljšanju kvaliteta i sigurnosti hrane.
– Naši projekti ove godine prvenstveno su zasnovani na brizi odnosno poduzimanju svih mjera i aktivnosti, kad se radi o zaštiti domaćih životinja kao i obezbjeđenje proizvodnje sigurne zdravstveno ispravne i kvalitetne hrane. Time smo, nadamo se, podigli svijest naših proizvođača, obezbijedili da proizvode zdraviju, kvalitetniju i sigurniju hranu za sve potrošače samim tim i da ostvare maksimalan ekonomski dobitak i korist od svog rada, istakao je Muhamed Gladan, rukovoditelj Veterinarskog zavoda INZ-a.
Kako je kazao, bit će nastavljena saradnja sa Ministarstvom, ali i Veterinarskim fakultetom Sarajevo te Uredom za veterinarstvo i Agencijom za sigurnost hrane BiH, u cilju da se zajednički doprinese sigurnosti i zaštiti zdravlja životinja, ali i ljudi koji svakodnevno konzumiraju hranu.
Ured za veterinarstvo BiH, kao krovna državna institucija, je odgovoran za provođenje plana praćenja i kontrole rezidua (onečišćivača) na nivou BiH.
– Važno je provoditi plan praćenja i kontrole rezidua na nivou BiH jer se kroz taj plan provodi kontrola i praćenje rezidua određenih štetnih materija koje se kreću od zabranjenih nekih materija, od hormona, a i rezidua veterinarskih lijekova i kontaminanata. Ured za veterinarstvo, u suradnji sa nadležnim organima entiteta i Brčko distrikta, provodi sve mjere na terenu na području cijele BiH. Primarni cilj je zaštita zdravlja potrošača, jer rezidue određenih zabranjenih materija, veterinarskih lijekova mogu da uzrokuju mnoge štetne posljedice na ljudsko zdravlje koje se kreću čak i od nekih kancerogenih oboljenja i do pojave antimikrobne rezistencije, navodi Vedrana Jelušić, Viši stručni saradnik za veterinarsko javno zdravstvo u Uredu za veterinarstvo Bosne i Hercegovine (BiH).
Nadležni organi entiteta i Brčko distrikta BiH učestvuju, zajedno sa Uredom za veterinarstvo sarađuju u provođenju, veterinarski inspektori su odgovorni za uzimanje uzoraka i za provođenje mjera u slučaju neusklađenih rezultata koji se pojavljuju u toku provođenja programa praćenja i kontrole rezidua.
– Važno je taj program provoditi i taj program se već provodi od 2004. godine te je važno nastaviti i unaprjeđivati njegovo provođenje jer mu je primarni cilj zaštita zdravlja potrošača ali i osiguranje preduvjeta za izvoz proizvoda iz Bosne i Hercegovine na tržište Evropske unije, kao i trećih zemalja, kaže Jelušić.
I profesorica na Katedri za animalnu proizvodnju i biotehnologiju Veterinarskog fakulteta Sarajevo Aida Kustura je istakla značaj skupova edukacije stručnjaka, ali i osoba koje su uključene na indirektan ili direktan način u animalnu proizvodnju.
– Ovi veoma bitni skupovi su postali tradicionalni, naročito su bitni u ovom dijelu koji se odnosio ustvari na ono što je moja uža specijalnost a to su biosigurnosne mjere i provođenje profilakse i preventive sa ciljem suzbijanja različitih oboljenja koja su opasna za ljude i životinje, naročito na one koje su zajedničke za jedne i druge. Osobito težište je bačeno ustvari na zoonoze i na njihovu prisutnost. Međutim, obzirom da smo imali jako raznoliko društvo koje je prisustvovalo faktički edukaciji, prilagodili smo na određeni način i predavanje i temu o kojoj se razgovaralo, tako da bude pristupačna svim građanima, svim komitentima, ljudima koji su zainteresovani faktički za tu temu jer inače, vezano za biosigurnost, imamo mnogo problema i u humanoj i u veterinarskoj medicini te je neophodno imati osnovna znanja koja ćemo prezentirati i ako ništa drugo, ponovno još jednom podsjetiti stanovništvo i kolege i sve ljude koji su na određeni način vezani za veterinu i za medicinu, šta znači preventiva profilaksa odnosno decidno i tačno i precizno provođenje svih biosigurnosnih mjera koje nalaže struka, kazala je dr. Kustura.
Istaknut je još jednom značaj svega onoga što se provodi, počevši od poslova DDD-a (dezinfekcija-dezinsekcija-deratizacija), od mjera izolacije, od provođenja karantena za jedinke koje su novouseljene ili iz uvoza, provođenja biološkog odmora u objektima i u biti sve one mjere kojima u stalnom sistemu prijenosa zaraznih bolesti od izbora, puteva širenja do domaćina, bio je to čovjek ili životinja, stručnjaci nastoje izvršiti i provesti mjere koje će prekinuti prijenos patogenih uzročnika i širenje bolesti.
– Gosti – učesnici na skupovima su bili uzgajivači – farmeri, ali i proizvođači hrane, pa su teme bile prilagođene određenim interesnim grupama uz dr. Aidu Kustura i Vedranu Jelušić, predavači su bili i Dženana Hasanbašić, Lejla islambegović Pinjić i Benjamin Čaušević iz INZ-a. Obrađivane su teme “Rezidue i njihov utjecaj na zdravlje”, “Rezidue i kontaminanti u hrani”, “Biosigurnosne mjere kod SPH – subjekata u poslovanju sa hranom” te “Biosigurnosne mjere na farmama” – saopćeno je iz INZ-a.