Home » Izborni zakon u BiH i kršćanske vrijednosti: Šta je šef mađarske diplomatije rekao Čoviću 2021. godine (VIDEO)

Izborni zakon u BiH i kršćanske vrijednosti: Šta je šef mađarske diplomatije rekao Čoviću 2021. godine (VIDEO)

Sinoć je televizija Hayat u emisiji Istraga sedmice objavila dio razgovora, sa zatvorenog sastanka, koji je vođen u novembru 2021. godine u Sarajevu između predsjednika HDZ-a Dragana Čovića i šefa mađarske diplomatije Petera Szijjarta, koji je tada boravio u službenoj posjeti našoj zemlji.

Povodom toga, reagovao je i Hrvatski narodni sabor koji je osudio objavljivanje audio snimka razgovora.

Razgovor je vođen prije nametanja izmjena Ustava Federacije BiH i Izbornog zakona BiH koje je donio Christian Schmidt u oktobru 2022. godine.

Tokom razgovora šef mađarske diplomatije rekao je da će podržati donošenje novog Izbornog zakona u BiH i da će podržati Hrvate u tome jer on i Čović svoju politiku baziraju na kršćanskim vrijednostima.

“Mi smo za usvajanje novog Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini jer ako neko trezveno i ne iz ideološkog aspekta sagleda problematiku, onda nema drugog rješenja. Smatram također da iz duha koji proizilazi iz sporazuma iz kojeg je Bosna i Hercegovina nastala, također to proizilazi”, rekao je Szijjarto.

Dodao je da to treba primijeniti i implementirati u stvarnom životu.

“I, naravno, pošto smo obojica… je li… pošto se baziramo na kršćanskim osnovama, vrijednostima, jasno je da osjećamo simpatiju i dijelimo simpatiju s Hrvatima. Tako da mogu da vam obećam gospodine predsjedniče, da ćemo mi do kraja biti uz vas i imat ćete našu podršku. Rekao sam i svom kolegi, ministru vanjskih poslova Hrvatske da on kaže šta je to što je korisno za vas i šta mi trebamo učiniti po tom pitanju”, kazao je šef mađarske diplomatije.

Čović mu je tokom razgovora kazao da ne dozvoljava da samo jedan narod u BiH govori u ime BiH.

“Želimo da to budu predstavnici institucija i konstitutivnih naroda”, rekao je Čović.

U nastavku razgovora Čović je rekao da će premijera i ministra vanjskih poslova Hrvatske (Andreja Plenkovića i Gordana Grlića Radmana) upoznati da su njih dvojica razgovarala, dok je Szijjarto kazao da će obavijestiti premijera Viktora Orbana.

Odmah po objavljivanju audio snimka Hrvatski narodni sabor (HNS) oštro je reagovao.

“Hrvatski narodni sabor BiH najoštrije osuđuje snimanje, praćenje i neovlašteno objavljivanje razgovora međunarodnih i europskih ministara i dužnosnika”, saopćeno je.

Smatraju da kao nezavisna i suverena zemlja koja teži postizanju evropskih vrijednosti, Bosna i Hercegovina se jednom zauvijek mora suočiti s destruktivnim djelovanjem “radikalnih bošnjačkih paraobavještanijih struktura u Obavještajnoj-sigurnosnoj agenciji (OSA BiH), među medijskim urednicima i aktivistima koji nelegalno djeluju, snimaju i javno šire protupravno prikupljanje audio i video snimke domaćih i međunarodnih visokih dužnosnika”.

Zbog toga pozivaju sve institucije BiH na zaštitu međunarodnih gostiju, stranih diplomata i službenika BiH u skladu s međunarodnim konvencijama i obavezama koje iz njih proizilaze.

“HNS BiH podsjeća predstavnike međunarodne zajednice kako je Sarajevo u zabrinjavajućem omjeru premreženo ostavštinom Izetbegovićeva paraobavještajnoga begovata, u službi najradikalnijih bošnjačkih krugova, čime ono postaje neprijateljska sredina za međunarodno djelovanje. Zagovornici protiv europskih vrijednosti su sustavnim uništavanjem povjerenja unutar zemlje i prema međunarodnim institucijama učinili i čine nenadoknadivu štetu integritetu, opstojnosti i euroatlanskoj budućnosti Bosne i Hercegovine”, navodi se.

Izvor: hayat.ba/klix.ba