Home » Konferencijska liga: Željezničar prošao dalje, Sarajevo eliminisano nakon penala

Sarajevski klubovi Željezničar i Sarajevo imali su jučer polovičan uspjeh u revanš utakmicama prvog pretkola UEFA-ine konferencijske lige.

Naime, ekipa Željezničara je u azerbejdžanskom Bakuu savladala ekipu bjeloruskog Dinamo Minska sa 2:1, tako da su sa ukupnih 4:3 dalje prošli “plavi” sa Grbavice. Inače, Željo je sinoć pokazao odličnu igru protiv favorizovanog rivala i zasluženo izborio duel drugog pretkola protiv azerbejdžanskog Neftchija.

“Plavi” su u prvom poluvremenu bili bolji protivnik i već početkom susreta imali su nekoliko prilika za gol. S druge strane Dinamo se u prvom dijelu meča nije dobro snašao i nije kreirao ozbiljnije šanse pred golom predstavnika BiH.

Prvu ozbiljniju šansu Željezničar je imao u 28. minuti kada je Rustemović šutirao preko gola, a dobra igra “plavih” izabranicima Nermina Bašića donijela je vodstvo u samom finišu prvog poluvremena kada je nakon Jašarevićevog ubačaja defanzivac Dinama Sachivk postigao autogol.

U drugom poluvremenu Dinamo je zaigrao dosta bolje i preuzeo kontrolu nad mečom. Željezničar je u tim trenucima uglavnom branio svoj gol, uz pokušaje da ugrozi protivnika kontranapadima i dugim loptama.

U 52. minutu “plavi” su imali priliku da dođu do drugog pogotka kada je Amoah izašao sam pred golamana Dinama, ali nije uspio da postigne pogodak.

Nekoliko minuta kasnije dobra igra Dinama rezultirala je izjednačenjem, nakon što je golman Mulalić udario Bykova, a sudija pokazao na bijelu tačku. Precizan je bio Sedko za 1:1.

Mogao je Dinamo do preokreta, ali odbrana Željezničara je u nekoliko navrata dobro odreagovala i spasila svoj gol. U 78. minutu Željezničar dolazi do pobjedničkog pogotka nakon odlične akcije koju je u gol pretvorio Krpić.

Željezničar se do kraja susreta branio svim raspoloživim snagama. Dinamo je imao nekoliko dobrih pokušaja da dođe do izjednačenja, ali nije uspio. Predstavnik BiH će u drugom pretkolu iduće sedmice na “Grbavici” dočekati Neftchi iz Azrebejdžana.

S druge strane, nogometaši Sarajeva su sinoć poraženi nakon penala od ekipe Torpeda iz gruzijskog Kutaisija u revanš susretu 1. pretkola Konferencijske lige i nisu se uspjeli plasirati u drugo kolo ovog evropskog takmičenja.

Naime, nakon što je prvi meč u Gruziji okončan remijem (2:2), ekipa Mirze Varešanovića sinoć na stadionu “Asim Ferhatović Hase” nije uspjela opravdati ulogu favorita. Nakon što je regularni dio meča završen neriješeno 1:1, a produžeci nisu donijeli pobjednika, Torpedo je slavio nakon boljeg izvođenja penala s ukupnih 4:2.

Gosti iz Gruzije bolje su započeli ovaj susret i odmah pokazali da nisu došli u Sarajevo da se brane. U tri navrata Torpedo je u početnim minutama meča zaprijetilo golmanu domaćeg tima Šahinoviću koji je u bio na visini zadatka, pa promjene rezultata nije bilo.

Sarajevo je iz prve velike prilike došlo do vodstva. Već u 13. minutu Ziljkić je nakon dobrog ubačaja Oliveire postigao gol za vostvo domaćeg tima.

Nakon početne tri prilike, gosti nisu uspijevali ozbiljnije zaprijetiti Sarajevu, ali zadržali su svoj ritam igre i nastavili graditi napade.

Sarajevo je do kraja prvog poluvremena imalo još jednu dobru priliku za gol, međutim udarac glavom Kyeremeha odlazi pored gola.

Drugo poluvrijeme nije donijelo atraktivan nogomet. Do 65. minuta nije bilo većih prilika, a onda je Zeljković spriječio najbolju šansu za Torpedo koju je propustio Pantuslai. Dva minuta kasnije Vrančić pogađa prečku gostiju.

Kako se bližio kraj meča, gosti su pojačavali napade i pritisak na zadnju liniju Sarajeva. Do kraja regularnog dijela susreta promjene rezultata nije bilo i kada je izgledalo da pobjeda Sarajeva neće doći u pitanje, u sudijskoj nadoknadi Giguri postiže glavom gol za izjednačenje i produžetke.

Najbolju šansu u produžecima imao je Kyeremeh u 113. minute susreta, ali njegov udarac nije bio precizan. Promjene rezultata nije bilo pa su ekipe pristupile izvođenju penala.

Gruzijski igrači su sa bijele tačke bili mnogo bolje i prošli u 2. pretkolo Konferencijske lige s ukupnih 4:2.