Home » Košarkašice BiH savladale Belgiju, simultanka Jonquele Jones

Košarkašice BiH savladale Belgiju, simultanka Jonquele Jones

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je u prvom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2023. godine u Izraelu i Sloveniji sinoć u Sarajevu pobijedila selekciju Belgije sa 87:81 (19.20, 32:19, 22:10, 14:32).

Košarkašice BiH, iako oslabljene neigranjem jedne od najboljih igračica Marice Gajić, nadigrale su favorita u grupi i upisale pobjedu, iako su u posljednjoj četvrtini pokvarile potpuni dojam dozvolivši Belgijankama da susret uvedu u dramatičan finiš.

Fantastičnu utakmicu odigrala je Jonquele Jones, koja je bila nerješiva zagonetka za belgijsku odbranu. Jones je pogađala sa svih pozicija, proigravala i predvodila odbranu bh. tima.

Prva četvrtina susreta u dvorani “Mirza Delibašić” KSC Skenderija protekla je u izjednačenoj igri. Ekipe su se smjenjivale u vodstvu, oba tima imala su periode kada su dominirali parketom, a na pauzu se otišlo s poenom prednosti za gošće.

U drugoj četvrtini Jones je preuzela stvari u svoje ruke, pogađala je sa svih pozicija, a uz raspoloženu Tavić koja je ubacila nekoliko važnih poena, donijela je reprezentaciji BiH ubjedljivu prednost od 17 poena. Do kraja poluvremena Belgijanke su uspjele da smanje zaostatak na 12 poena, a trojke u posljednjoj sekundi obje četvrtine pogađala je Vanloo.

Jonquel Jones je za 20 minuta igre postigla 25 poena uz osam skokova i dvije asistencije.

Dominacija bh. košarkašica nastavila se i u trećoj četvrtini. Jones je nastavila simultanku pa reprezentacija BiH u 26 minuti dolazi do prednosti od 21 poena, a do kraja četvrtine 25 poena uz 40. poen Jonquele Jones.

Posljednjih deset minuta u potpunosti je pripalo Belgijankama. BiH je imala 26 poena prednosti, ali je onda uslijedio potpuni pad u igri što je moglo dovesti u pitanje i pobjedu. Gošće su iskoristile nekoliko vezanih grešaka i uspjele da smanje zaostatak ispod deset poena, ali je BiH ipak uspjela da spriječi potpuni preokret.

Jonquel Jones susret je završila s učinkom od 44 poena, 22 skoka i četiri asistencije. Dvocifren učinak imala je još Matea Tavić koja je postigla 17 poena.

U reprezentaciji Belgije najefikasnije su bile Julie Vanloo sa 19, Emma Meesseman sa 18 i Kyara Linskens sa 15 poena.

Drugo kolo na rasporedu je u nedjelju, a reprezentacija BiH igra u gostima protiv Makedonije.