Home » Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena od Litvanije

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena od Litvanije

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u trećem kolu grupe F kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo od reprezentacijom Litvanije u tuzlanskom Mejdanu rezultatom 77:78.

Košarkaši BiH pretpjeli su prvi poraz u kvalifikacijama, iako su u dramatičnom finišu propustili nekoliko prilika da dođu do preokreta i trijumfa.

Prva četvrtina protekla je u dominaciji bh. tima koji je zahvaljujući dobroj odbrani te raspoloženim šuterima došao do devet poena prednosti.

Litvanci su u drugom periodu uspjeli da se vrate u igru i dođu do izjednačenja, ali su bh. košarkaši u finišu ponovo preuzelil igru i na odmor otišli sa pet poena prednosti.

U nastavku meča gosti su zaigrali mnogo bolje. Dominirali su pod obručima, a agresivnom odbranom prisiljavali su bh. košarkaše na greške, te su vrlo brzo došli do preokreta i prvog vodstva.

Do kraja trećeg perioda vodila se rovovska borba, a u posljednjih deset minuta se ušlo s rezultatom 56:60.

Posljednji period trojkom je otvorio Edin Atić za 59:60, ali Litvanci uzvraćaju preko Laurynasa Birutisa u dva navrata za 59:63. Kod rezultata 64:70 sa parketa je zbog povrede iznesen Miralem Halilović, što je donijelo nove glavobolje selektoru Vedranu Bosniću, s obzirom na to da je kapiten do tog trenutka bio naš najbolji igrač.

U 37. minuti Litvanci su došli do najveće prednosti od osam poena, ali su se bh. košarkaši serijom koševa primakli na samo dva poena zaostatka. No, u ključnim trenucima napravili su nekoliko vezanih grešaka i propustili priliku da dođu do potpunog preokreta.

Najefikasniji u reprezentaciji Bosne i Hercegovine su bili Halilović sa 20, Musa sa 14 i Gegić sa 11 poena, a kod Litvanaca Olisevicius sa 15 poena.

Reprezentacija BiH u grupi F je sa omjerom 2-1, a Litvanci imaju omjer 3-0.

Iste selekcije trebalo bi u nedjelju da ponovo odmjere snage u Vilniusu.