Home » Kvalifikacije za SP 2018: Potop Kosova na Skadru, remi u derbiju večeri

Kvalifikacije za SP 2018: Potop Kosova na Skadru, remi u derbiju večeri

Odigrano je devet utakmica 2. kola Kvalifikacija za SP u Rusiji 2018.

Najubjedljiviju pobjedu ostvarila je selekcija Hrvatske koja je na Skadru demolirala Kosovo sa 6:0. Srbija je slavila s 3:0 protiv Moladvije u gostima, dok su u derbiju večeri Italija i Španije podijelile bodova.

Hrvatska je na megdan Kosovu u Skadar stigla bez ključnih igrača, Luke Modrića i Ivana Rakitića, no to je nije spriječilo da do vrha napuni mrežu debitanta u kvalifikacijama, selekcije Kosova. Mandžukić je u prvom dijelu zabio het-trik (6., 24., 35.), a posao su u drugom okončali Mitrović (68.), Rog (71.) i Perišić (92.).

Utakmica je igrana u Skadru (Albanija) jer na Kosovu nema niti jednog stadiona koji ispunjava uslove za igranje kvalifikacijskih susreta pod zastavom FIFA-e i UEFA-e.

Reprezentacija Srbije stigla je do uvjerljive pobjede na gostovanju u Moldaviji od 3:0. Kostić (19.), Ivanović (37.) i Tadić (60.) donijeli su Srbiji prvu pobjedu u ovim kvalifikacijama.

U susretu Italije i Španije u Torinu bilo je 1:1.

Meč je obilježila velika greška legendarnog Buffona u 55. minuti kada je izletio u prazno, a Vitolo pogodio praznu mrežu. Španija je nakon vodstva imala još jednu odličnu priliku ali je Vitolo u 67. minuti bio neprecizan.

Italija je uprkos lošoj igri uspjela doći do remija nakon što je De Rossi pogodio iz penala u 82. minuti za konačnih 1:1.

Domaće pobjede ostvarila su samo reprezentacija Irske koja je bila bolja od Gruzije s 1:0, te selekcija Islanda koja je savladala Finsku s 3:2.

Finci su vodili do 2:1 do 91. minute susreta, a onda je uslijedio nevjerovatan preokret. Prvo je Finnbogason izjednačio, a onda u 96. minutu Sigurdsson pogodio za veliki preokret i pobjedu Islanđana.