Home » Lana Pudar deveta u izboru najboljih sportista Balkana, listu predvodi rumunska senzacija

Rumunski plivač David Popovici (18) proglašen je za najboljeg sportistu Balkana u tradicionalnom 49. izboru koji organizuje Bugarska novinska agencija (BTA).

U glasanju učestvuje 10 nacionalnih agencija, a 64 boda osvojio je mladi plivač koji je postao prvak Evrope na 100 i 200 metara slobodnim stilom te svjetski rekorder na 100 metara.

Imao je samo tri više od drugoplasiranog srbijanskog tenisera Novaka Đokovića, rekordera sa sedam priznanja najboljeg sportiste Balkana.

Treće mjesto pripalo je kapitenu nogometne reprezentacije Hrvatske Luki Modriću, inače pobjedniku iz 2018. godine.

U Top 10 plasirala se i naša najbolja sportistkinja Lana Pudar koja je i ove godine pisala historiju bh. sporta i plivanja. Mostarka je upisala najveći uspjeh karijere pošto je osvojila zlatnu medalju u disciplini 200 metara delfin na Evropskom prvenstvu u vodenim sportovima koje se održalo u Rimu. Na istom prvenstvu osvojila je i bronzu u disciplini 100 metara delfin.

Postala je dvostruka juniorska prvakinja Evrope, 50 i 200 metara delfin stilom te viceprvakinja na 100 metara, a donijela je i historijske medalje za BiH s Mediteranskih igara gdje je bila zlatna na 100 i 200 metara. Također, imala je zapažene nastupe na nedavno završenom Svjetskom prvenstvu u Melbournu.