Home » Liga prvaka: Manchester City prvi put u historiji postao prvak Evrope

Liga prvaka: Manchester City prvi put u historiji postao prvak Evrope

Nogometaši Manchester Cityja večeras su u Istanbulu postali su prvaci Evrope, nakon što su u finalnom meču Lige prvaka savladali ekipu Intera minimalnim rezultatom 1:0.

Građani su se tako i više nego zasluženo domogli svog prvog naslova prvaka Starog kontintenta, a Inter je propustio da po četvrti put u svojoj historiji podigne trofej Lige prvaka.

U prvih 45 minuta igralo se jako oprezno s obje strane. Nešto opasniji bio je engleski prvak, ali pravih prilika nije bilo.

Ključni trenutak utakmice dogodio se u 68. minuti kada se ubačaj Bernarda Silve odbio od Interovog igrača, lopta je došla do Rodrija koji iz trka šutira s desetak metara i pogađa za vodstvo Cityja.

Samo dvije minute kasnije Inter je imao veliku prigodu za izjednačenje. Federico Dimarco glavom je s pet metara prebacio Edersona, ali njegov šut zaustavila je greda.

Imao je u 88. minuti Inter još jednu stopostotnu šansu kada je s pet metara glavom šutirao Romelu Lukaku, a njegov je šut na gol crti instinktivnom reakcijom zaustavio Ederson.

U šestoj minuti sudačke nadoknade vratar Manchester Cityja još je jednom sjajno reagirao i skinuo šut glavom Robina Gosens nakon udarca iz kuta.

Nakon osvajanja engleskog prvenstva i FA kupa, momčad Pepa Guardiole tako je okrunila sezonu dominacije naslovom europskog prvaka, prvim u klupskoj povijesti.

Za Inter, u čijem je dresu bh. napadač Edin Džeko odigrao 55 minuta, bio je to treći poraz u šestom finalu Lige prvaka.