Stopa siromaštva u Albaniji je porasla u pandemijskoj 2020. godini, pri čemu se jedna trećina stanovnika, ili 32,6 posto, našlo u kategoriji siromašnih u odnosu na 31,8 postotaka godinu dana ranije, objavio je Međunarodni monetarni fond (MMF).
U izvješću, objavljenom na web stranici MMF-a o nalazima članova misije te financijske institucije tijekom nedavnih razgovora s dužnosnicima u Tirani o ekonomskom napretku zemlje, procenjuje se da će u ovoj godini stopa siromaštva u Albaniji blago opasti na 30,8 posto.
“Stopa siromaštva u Albaniji je jedna od najviših na Zapadnom Balkanu, dok je njezina pokrivenost socijalnom zaštitom među najnižima”, navodi se u izvešću MMF-a, prema čijem pregledu je Srbija imala najnižu stopu siromaštva u regiji od 17,4 posto u 2020, gotovo nepromenjenu u odnosu na 2019. godinu prije pandemije (17,3%), prenosi Tanjug.
U tabelarnom prikazu MMF-a stopa sromaštva u ekonomijama ZB, procenjuje se da će ova stopa u Srbiji opasti na 17,1 posto u ovoj godini.
MMF izračunava indeks siromaštva na osnovu kriterija Svjetske banke, po kojima se siromašnima smatraju ljudi koji žive s manje od 5,5 dolara dnevno, mjereno standardom pariteta kupovne moći (PPP).
Drugu najvišu stopu siromaštva u regiji bilježi Kosovo. Prema tabeli MMF-a, u toj ekonomiji je prošle godine stopa siromaštva porasla na 23,4 posto sa 20,9 postotaka u 2019. godini.
U Sjevernoj Makedoniji se broj siromašnih popeo lani na 18 posto ukupne populacije, s razine od 16,9 posto godinu ranije, dok je u Crnoj Gori stopa skočila sa 14,5 postotaka na 20 posto.
Bosna i Hercegovina je izuzeta iz pregleda zbog nedostatka usporedivih podataka, naveo je MMF.