Home » Upitan izvoz piletine na tržište EU: Hoćemo li prokockati dobijenu priliku?

Upitan izvoz piletine na tržište EU: Hoćemo li prokockati dobijenu priliku?

Povodom novonastale situacije koja se odnosi  na izvoz pileceg mesa na tržište EU saopćenjem za javnost oglasili su se iz Koordinacije peradara/živinara BiH. Saopćenje prenosimo u cjelosti:

“Kako trenutno stoje stvari, BiH, odnosno naši odobreni subjekti za izvoz mesa, prerađevina i jaja, Madi, Agreks, Argeta, Brovis, Ovako i Perutnina, nakon 31 marta 2021 godine više neće moći izvoziti svoje proizvode na tržište EU.

Glavni razlog je što država BiH nije ispunila svoje obaveze koje je preuzela nakon što je Evropska inspekcija za hranu (FVO) 2019 godine našoj državi dala zeleno svjetlo za izvoz ovih proizvoda na tržište EU (tzv.
Akcioni plan).

Jedna od tih obaveza bila je provođenje godišnjeg monitoringa za interlaboratorijska PT testiranja ovlaštenih laboratorija za Newcastle bolest i Avijarnu influencu zaključno sa 31.03.2021 -godine. Nažalost, moramo reći da do današnjeg dana po tom pitanju ništa nije uradeno. To je bila obaveza koja se mora provoditi na godišnjem nivou, međutim zadnje dvije godine je odgađana i prolongirana.
Provođenje pomenutog monitoringa je dodjeljeno Veterinarskom fakultetu u Sarajevu, u suradnji sa Veterinarskim Institutom Republike Srpske i Veterinarskim Zavodom Bihać.

Ukoliko se navedena obaveza ne ispuni do navedenog roka, dozvola za izvoz na tržište EU se automatski stavlja van snage. Tako će pomenuti privredni subjekti, već pogođeni aktuelnom situacijom sa Covid-19 pandemijom, doživjeti još jedan težak udarac od kojeg Će se teško oporaviti.

Takoder, ovdje postavljamo otvoreno pitanje ko je krivac za to i ko se poigrava sa proizvodnjom koja na nivou BiH zapošljava preko 20.000 ljudi.

Da stvar bude još gora, shodno odredbama i obavezama iz potpisanog Sporazuma o stabilizaciji i pridnłživanju, od 01.01.2021. godine dolazi do dodatne liberalizacije u smislu obaveze otvaranja tržišta BiH za proizvode iz sektora peradarstva sa područja EU.

To znači da naša država mora otvoriti vlastito tržište za proizvođače sa teritorije EU, usljed čega Će poslovanje i opstanak ovog sektora doći u ozbiljne probleme.

Tokom Covid-19 pandemije, a takođe i u problematici koju smo prethodno naveli, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa je pokazalo spremnost da pomogne i da pruži podršku ovom sektoru, kako bi se na najbolji i najbrži mogući način odgovorilo nastalim izazovima.

Pozivamo i sve ostale nadležne institucije da im se svako u domenu svojih ingerencija priključi u rješavanje navedene problematike kako bi se i dalje očuvao kontinuitet rasta i razvoja ovog sektora.

Podsjećamo, 2019 godine BiH je nakon višegodišnjih priprema i sprovedenih kontrola od strane FVO inspekcije konačno dobila dozvolu za izvoz peradarskih proizvoda na tržište EU.

Privredni subjekti su investirali značajna sredstva kako bi otklonili nedostatke u procesima, svjesni činjenice da bez izvoza nema daljeg rasta, razvoj i novih zapošljavanja.
Pozivamo nadležne institucije da pravovremeno odreaguju, jer je vremena sve manje, a posljedice koje mogu nastati bi bile nesagledive.”, navedeno je u saopćenju Koordinacionog odbora peradara/živinara BiH.