Home » Novak Đoković trijumfom na Roland Garrosu osvojio rekordnu 23. Grand Slam titulu

Srpski teniser Novak Đoković pobjednik je Otvorenog prvenstva Francuske u Parizu – Roland Garrosa. U finalu je 36-godišnji Beograđanin pobijedio Norvežanina Kaspera Ruuda sa 7:6 (1), 6:3, 7:5 i osvojio rekordni 23. Grand Slam turnir u karijeri. Ovim je sada sam na vrhu liste titula, a u ponedjeljak će ponovo biti igrač broj jedan na svijetu.

Đoković je postao najstariji osvajač Roland Garrosa u historiji. On je treći put slavio u sedmom finalu, nakon što je bio najbolji 2016. i 2021. Prije sedam godina savladao je Britanca Andyja Murrayja, a prije dvije godine, nakon preokreta, Grka Stefanosa Tsitsipasa. Tri puta je izgubio na posljednjoj stepenici od Španca Rafaela Nadala, a jednom od Švicarca Stana Wawrinke.

Postao je jedini teniser koji je osvojio sva četiri velika turnira najmanje tri puta. Sa tri titule u Parizu, deset puta je bio najbolji na Australian Openu, sedam puta na Wimbledonu i tri puta na US Openu. Sa 23 titule, za jedan naslov je ispred Nadala na listi svih vremena.

Đoković je na svom 70. Grand Salamu izjednačio apsolutni rekord Amerikanca Chrisa Everta svojim 34. nastupom u finalu. Nakon osvojene lovorike izjednačio se sa Amerikankom Serenom Williams, ali je iza Australke Margaret Cort (24). Igrala je samo pet godina u otvorenoj eri tenisa, koja je počela sredinom 1968. godine.

Norvežaninu je današnji poraz bio drugi u finalu Roland Garrosa i ukupno treći u karijeri, nakon što je prošle godine u posljednjoj stepenici turnira u New Yorku izgubio od Španca Carlosa Alcaraza. Prošle godine, u finalu Pariza, morao je da prizna superiornost Nadalu. Izgubio je sedmi put u 17 finala.

Po broju osvojenih turnira na najvišem nivou, Đoković se brzo približava broju 100. U 133. finalu osvojio je svoju 94. titulu i izjednačio se na trećem mjestu na listi svih vremena sa Čehom Ivanom Lendlom. Više imaju samo Amerikanci Jimmy Connors (109) i Federer (103). Nadal je na petom mjestu sa 92.