Novalić je u obraćanju medijima nakon sastanka izjavio kako je tema razgovora bilo izvještavanje o radu dvije vlade te usaglašavanje daljih poteza u narednoj godini. Nakon sumiranja svih prihoda i rashoda, Novalić je mišljenja da je stanje u Zeničko-dobojskom kantonu i pored problema sa Željezarom Zenica i penzionisanim rudarima Rudnika mrkog uglja Zenica zadovoljavajuća.
“Činjenica je da smo zadovoljni ovom godinom, da kanton raste, iako imamo problema oko Željezare Zenica, livnicom i s firmom Metalno Zenica. Situacija je sveukupno pozitivna jer stanje u kantonu popravljaju drugi gradovi. Rekli smo šta ćemo raditi naredih godina kada je u pitanju pomoć oko bolnica i drugih problema a fokusirali smo se i na problem Željezare”, izjavio je Novalić.
Premijer Vlade FBiH je mišljenja da će u narednoj godini biti reducirane mogućnosti usvajanja zakona s obzirom na to da se radi o izbornoj godini, ali da će se Vlada FBiH fokusirati na ono što je do njih, odnosno, do nivoa uredbi i na problematiku zapošljavanja i zakone koji realno mogu proći.
“Koncesije, šume, zakon o turizmu i drugi su već ušli u proceduru, a vjerujem da ćemo ove sedmice završiti i zakon o PIO-u. Sve smo pripremili da našu energiju potrošimo u 2018. godini kada zakoni teže prolaze”, dodao je Novalić.
Džindić je danas u obraćanju medijima nakon jednosatnog sastanka izjavio kako je s predstavnicima zeničkog rudnika održao nekoliko sastanaka te da će njihovi problemi biti riješeni u narednom periodu.
“U zeničkom rudniku ukupno imamo 118 rudara, od čega 36 onih kojima je djelimično uplaćen dio sredstava, a ostatak nije. Dobili smo spiskove, procesuirali smo ih i uputili ministarstvima za mišljenje nakon čega slijedi kandidovanje za vladu i mislim da bismo do sredine januara trebali riješiti taj slučaj. Elektroprivreda je uzela sebi za obavezu da će riješiti dio radnika u narednoj godini i da ne mogu nikakve promjene raditi. Oko 44 radnika ćemo mi riješiti do polovine januara, a ostatak radnika kojima je uplaćen dio sredstava riješit će Elektroprivreda u narednoj godini”, izjavio je Džindić.
Nadzorni odbor Željezare Zenica pokrenuo je proces otvorenja stečajnog postupka nekadašnjeg zeničkog industrijskog giganta. Sva imovina je pod hipotekom, računi pod blokadom, a stečajni postupak prema riječima Džindića će omogućiti ostvarenje prava radnika.
“Uradili smo nekoliko scenarija, predložili vladi ZDK, predstavnicima sindikata radnika i usaglasili smo se da ćemo od 364 radnika napraviti model novoosnovane firme koja će preuzeti 120 radnika, a preostale radnike ćemo kroz dokup staža penzionisati u naredne tri godine. Dio radnika, njih oko 100, će biti prebačen na Biro za zapošljavanje gdje će se ispoštovati ono što je Zakonom odlučeno”, dodao je Džindić.
Kroz stečajni postupak pokušat će zadržati kupce, zakupce prostorija te vratiti poslovanje glede prehrane u kompaniji ArcelorMittal Zenica.
Predstavnike Sindikata Željezare Zenica i Galijaševića raduje način rješenja problema Željezare Zenica i radnika te se nadaju da će to biti što prije realizirano kako je i planirano.