Predsjednik državnog Suda Ranko Debevec, podnoseći Izvještaj o radu institucije na čijem je čelu za 2018. godinu, ukazao je 19. juna na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH na različite norme Suda i Tužilaštva BiH u predmetima ratnih zločina. Članove Vijeća tada je podsjetio na to da je više puta sa saradnicima ukazivao na ovaj propust, te slao prijedloge za korekciju normi, ali da nikada ništa nije urađeno po tom pitanju.
Simbolične kazne
– Tražili smo smanjenje norme Suda BiH u predmetima ratnih zločina, odnosno da se samo ta norma uskladi s normom Tužilaštva BiH na Odjelu 1. Već tri godine Tužilaštvo ima normu 4, a Sud 5, što je nevjerovatan nonsens, pravni i svaki drugi, kazao je tada Debevec, pojašnjavajući da Sud ne može uraditi više predmeta od onih što ih Tužilaštvo donese pred njega.
– Ovo je problem tim više što Tužilaštvo od četiri predmeta može uraditi tri obustave i samo jednu optužnicu, a Sud mora uraditi pet predmeta. Dakle, ne tražim da Sud ima manju normu, već samo da Sud uradi onoliko koliko pred njega donese Tužilaštvo. Ne može Sud uraditi ono što ne bude predstavljeno pred njega. Na ovaj način se onemogućava rad Suda i ovaj problem se pod hitno mora riješiti, pojasnio je predsjednik Suda BiH.
Sudija Suda BiH Branko Perić smatra da je sistem pojedinačnih normi uništio pravosuđe u BiH.
– Sudije i tužioci su fokusirani na dobru statistiku, a ne na složene predmete i teški kriminal. Da bi imali ostvarenu normu, biraju najjednostavnije predmete ili cijepaju one složene. Norma ih stimuliše da urade što više takvih predmeta da bi bili najbolji u statistici i mogli napredovati u karijeri. To uništava pravosuđe. Zbog toga danas imamo simbolične kazne i 75 posto uslovnih osuda. Norme treba hitno ukinuti i sudije i tužioce osloboditi pritiska koji stvara normiranje. U pravosuđu se trebaju vrednovati institucija i sistem. Ako institucija nema rezultat, zna se ko za to treba da odgovara, istakao je Perić za Oslobođenje.
Advokatica Lejla Čović kaže nam da se u praksi susretala sa slučajevima da Tužilaštvo jedan predmet rasparča na nekoliko njih.
– Zbog toga se odvija više sudskih procesa, ili istovremeno ili se jedan završi, pa onda počne drugi, iako su, po mom mišljenju, svi ti procesi mogli biti obuhvaćeni jednim predmetom. Isto tako, u jednom od posljednjih predmeta ratnih zločina, desilo se da su dvije osobe optužene da su bile na jednoj te istoj funkciji u istom periodu. Ja ne znam koji su razlozi zbog kojih to Tužilaštvo radi i zbog čega dolaze takve optužnice. Međutim, takva praksa nije dobra, jer svi optuženi imaju pravo na efikasno suđenje i suđenje u razumnom roku, tako da se postavlja pitanje da li u ovim situacijama tužioci žele ispuniti normu ili iza toga stoje neki drugi razlozi, podvlači Čović.
Advokat Almin Dautbegović, govoreći o ovakvom načinu rada Tužilaštva, ističe kako advokati u šali kažu da tužioci na ovaj način kloniraju predmete.
– U isto vrijeme, ako biste pitali tužitelje, oni će vam reći da im je teško dovesti do kraja predmet u kojem ima mnogo optuženih. Onda to dobiva drugu dimenziju. Ima i to smisla. Vi kad imate 20 optuženih u jednom predmetu, onda je to priča koja dugo traje. Počev od sudnica i njihovog kapaciteta, jer imamo samo jednu koja može primiti toliko ljudi, do svjedoka koje treba izvesti tokom suđenja. Tako da, nekada je parčanje opravdano, a nekada ne, zaključuje Dautbegović.
Pismo VSTV-u
Podsjećamo, VSTV na današnjoj sjednici trebalo bi da usvoji Izmjene i dopune Pravilnika o orjentacijskim mjerilima za rad sudija i stručnih saradnika u sudovima. Tim pravilnikom je predviđeno da se državne sudije izjednače sa sudijama na nižem nivou pravosuđa, te da im se, ukoliko su u predmetima angažovani stručni saradnici, jedan predmet računa samo 60 posto.
Jučer je 50 državnih sudija poslalo pismo svim članovima VSTV-u u kojem navode da, izmjenom Pravilnika o ocjenjivanju sudija, VSTV radi na štetu Suda BiH, a u korist Tužilaštva BiH, te time ugrožava nezavisnost i efikasnost bh. pravosuđa.
Oslobodjenje.ba