Home » Porasla cijena šećera u FBiH

Porasla cijena šećera u FBiH

Kritično niske zalihe šećera na svjetskom tržištu uslovile su trend poskupljenja ovog proizvoda i u Federaciji Bosne i Hercegovine. Prema podacima Federalnog ministarstva trgovine, cijena šećera u maju ove godine u odnosu na decembar 2015. godine bila je viša za šest posto, a u julu je za čak 12,8 posto.

Cijena šećera u prosjeku za jedan kilogram u julu ove godine u Sarajevu je bila 1,4 KM, Mostaru 1,5 KM, Tuzli 1,4 KM, Zenici 1,5 KM, Livnu 1,6 KM i Širokom Brijegu 1,5 KM. Već sada se u pojedinim trgovačkim centrima u Federaciji BiH cijena jednog koligrama šećera kreće od 1,60 do 1,65 KM.

Smanjenje zaliha

Šefica odsjeka za cijene u Federalnom ministarstvu trgovine Lela Glibo izjavila je za Faktor da je Ministarstvo u nekoliko navrata u proteklom periodu, u skladu s ovlaštenjima iz Zakona o kontroli cijena upućivalo Vladi FBiH prijedlog mjera za kontrolu cijena.

– Riječ je o maržama za ulje, šećer, brašno i hljeb. Prema Zakonu o kontroli cijena, privredna društva, pravna i fizička lica slobodno formiraju cijene, prema uslovima tržišta – rekla je Glibo.

Prema trenutnim uslovima tržišta, političke tenzije i ekonomska kriza u Brazilu, najvećem svjetskom prozivođaču šećera, kao i utjecaj prirodnog fenomena El Nino koji je izazvao sušu u Južnoj Americi i Indiji, doveli su do pada proizvodnje.

Iz Međunarodne organizacije za šećer (ISO) navode da su zalihe šećera na najnižem nivou u posljednje četiri godine, što je uslovilo snažan rast cijena na svjetskom tržištu od 38 posto u 2016. godini.

Dodatno poskupljenje cijena šećera uslovljeno je i stalnom fluktuacijom kursa brazilskog reala u odnosu na američki dolar. Zbog toga brazilski farmeri ne žele sada prodavati šećer, jer bi bili na gubitku, čekajući tako da brazilska valuta ojača.

– U toku sezone 2015-2016. uočen je deficit u svjetskim zalihama u iznosu od 5,74 miliona tona. Za 2016-2017. predviđa se povećanje deficita od 7,05 miliona tona. Ovo bi moglo usloviti dalje poskupljenje cijena šećera – zaključuju u ISO-u.

Organizacija je procijenila da će u sezoni 2016-2017 svjetska proizvodnja šećera biti povećana za 2,17 miliona tona na ukupno 168 miliona tona.

– To je nedovoljno, jer su godišnje svjetske potrebe oko 175 miliona tona šećera. U narednoj sezoni Brazil bi trebao proizvesti oko 36,5 miliona tona šećera, a Indija 24,5 miliona tona. Evropska unija će povećati proizvodnju na 15,65 miliona tona. Rusija, Kina i Australija također su najavili povećanje proizvodnje – navela je Međunarodna organizacija za šećer.

Preuzimanje šećerana

Neki analitičari smatraju da sa poskupljenjem šećera postoji mogućnost da veliki svjetski proizvođači hrane počnu kupovati šećerane i polja gdje se uzgaja šećer, kako bi osigurali snabdijevanje ovim proizvodom.

Ovo se posebno odnosi na region Azije, gdje tamošnji mali proizvođači trenutno imaju korist od novonastale situacije, jer šećer stalno poskupljuje.

Konditorska industrija i druge privredne grane, koje koriste šećer, imaju probleme zbog rasta cijena sirovine, zbog čega će poseban fokus biti na preuzimanju šećerana.

Faktor.ba

Tags