Predsjednik Ugande Yoweri Museveni u ponedjeljak je potpisao i stavio na snagu jedan od najrigoroznijih anti-LGBT zakona, izazivajući osude zapadnih država, kompanija i boraca za ljudska prava, prenosi Reuters.
Istopolne zajednice već su ilegalne u Ugandi, kao i u više od 30 afričkih zemalja, međutim, novi zakon ide dalje u targetiranju homoseksualaca, biseksualaca i transeksualnih osoba.
Ovim zakonom predviđena je smrtna kazna za takozvanu “tešku homoseksualnost”, koja uključuje homoseksualne odnose osobe pozitivne na HIV i 20 godina zatvora za “promoviranje” homoseksualnosti.
Prve naznake da će ugandski predsjednik Museveni potpisati zakon objavila je glasnogovornica parlamenta Anita Among na Twitteru.
– Predsjednik Ugande je danas legalizirao homofobiju i transfobiju koju sponzorira država – rekla je Clare Byarugaba, ugandska aktivistica za ljudska prava. “Ovo je veoma mračan i tužan dan za LGBTIQ zajednicu, naše saveznike i cijelu Ugandu.”
Ona i drugi aktivisti obećali su pravno osporavanje zakona, koji Museveni, kako je prikazano, potpisuje za svojim stolom zlatnom olovkom, na fotografiji koju je predsjedništvo objavilo na Twitteru.
Ovaj 78-godišnji lider nazvao je homoseksualnost “odstupanjem od normalnog” i pozvao zakonodavce da se odupru “imperijalističkom” pritisku.
Predsjednik Ugande Museveni, koji je veliki protivnik LGBTQ prava, zatražio je da se ublaže određene odredbe iz prvobitnog prijedloga tog zakona koji je parlament usvojio u martu.
Parlament je 2. maja usvojio manje izmjene zakona, ostavljajući originalni pravni akt netaknutim. Uprkos pojedinim izmjenama, novi zakon zadržava većinu najoštrijih mjera iz zakona usvojenog u martu, prenosi Reuters.
Musevenijevo konačno odobravanje zakona nije bilo neočekivano u konzervativnoj zemlji u kojoj su anti-LGBTQ stavovi ojačali posljednjih godina, i to dobrim dijelom zbog kampanja zapadnih evangelističkih crkvenih grupa.
Ublažena verzija zakona određuje da sama pripadnost LGBTQ populaciji nije zločin, a mjera, koja je ranije zahtijevala prijavljivanje svake homoseksualne aktivnosti, izmijenjena je tako da se zahtijeva prijavljivanje samo ukoliko je u te aktivnosti uključena maoljetna osoba.
Vlada SAD-a je osudila ovaj zakon i istakla prošlog mjeseca da u okviru svog HIV/AIDS programa u Ugandi razmatra moguće posljedice ovog zakona.