Home » Rasprava na FPN Sarajevo: Neophodno sačuvati akademsku autonomiju i akademske slobode

Rasprava na FPN Sarajevo: Neophodno sačuvati akademsku autonomiju i akademske slobode

Doprinijeti unapređenju zakonskih rješenja u oblasti visokog obrazovanja, predloženih od nadležnog ministarstva namjera je nastavnika i saradnika Fakulteta političkih nauka (FPN) Sarajevo koji su se danas okupili na stručnoj raspravi o Nacrtu zakona o visokom obrazovanju KS-a.

Ključna poruka sudionika stručne rasprave jeste da je neophodno sačuvati akademsku autonomiju i akademske slobode, te nezavisnost Univerziteta u Sarajevu od političkih utjecaja, s obzirom na to da se radi o najstarijoj i najrespektabilnijoj javnoj obrazovnoj ustanovi u BiH.

Po njihovom mišljenju Nacrt zakona je „prenormiran” jer je, u želji sveobuhvatne regulacije akademskog života, nepotrebno regulirao materiju koja se, u pravilu, regulira aktima niže pravne snage od zakona (statuti, pravilnici i dr.).

Nadalje, predloženi Nacrt zakona, u velikom dijelu, ne tretira univerzitet kao javno dobro i instituciju od državnog značaja, već ga svodi tek na jednu od ustanova koje pružaju obrazovanje za tržište rada u Kantonu Sarajevo.

Profesorica na FPN-u Sarajevo Lejla Turčilo kazala je novinarima da UNSA treba da bude i ostane državotvorna institucija koja će biti otvorena za studente iz cijele BiH, pa i o trošku KS-a, jer je UNSA najstarija i najrespektabilnija obrazovna ustanova u BiH.

Čulo se i mišljenje da je za istinsku reformu visokog obrazovanja i naučnoistraživačke djelatnosti nužno donijeti odvojeno zakon o visokom obrazovanju i zakon o Univerzitetu u Sarajevu, te formirati posebno ministarstvo za visoko obrazovanje i nauku Kantona Sarajevo.

To bi, navode, pokazalo istinsku opredijeljenost javne vlasti za davanje posebne pažnje visokom obrazovanju i nauci, te predstavljalo snažnu poruku da se te dvije oblasti smatraju pokretačem razvoja države i društva, a Univerzitet u Sarajevu smatra značajnom državotvornom institucijom, koja predstavlja javno dobro i u skladu s tim treba biti zaštićena.

Nastavnici i suradnici FPN-a, u suradnji s kolegama drugih organizacijskih jedinica UNSA, te nakon razmatranja ponuđenih zakonskih rješenja i njihove komparacije s odgovarajućim zakonima u državama regije i evropskim država koje prednjače u naučnoistraživačkoj djelatnosti, napravili su set preporuka, izmjena i dopuna (uz odgovarajuća obrazloženja i argumentaciju) predloženog Nacrta zakona o visokom obrazovanju KS-a, koje će bili upućene nadležnom ministarstvu, premijeru KS-a i zastupnicima u Skupštini Kantona Sarajevo.

Prodekan za naučnoistraživački rad FPN-a Sead Turčalo kaže da javna rasprava o nacrtu tog zakona traje do 5. februra, istaknuo je doprinos pojedinih zastupnika Skupštine KS-a i premijera Elmedina Konakovića koji su pokazali spremnost da poslušaju glas akademske zajednice te se nada će prijedlozi izmjena i dopuna Nacrta zakona doprinijeti očuvanju integriteta i neovisnosti Univerziteta u Sarajevu i razvoju naučne i istraživačke djelatnosti u KS-u i BiH.

(Vijesti.ba / FENA)