Home » Redsi nemoćni: “Uragan” Seville u drugom poluvremenu za titulu i rekord Evropske lige

Rekord Evropske lige je oboren! Sevilla je fenomenalnom igrom na otvaranju drugog poluvremena napravila preokret i rezultatom 3:1 savladala Liverpool u finalu Evropske lige. Andalužanima je ovo treća uzastopna titula u ovom takmičenju čime je postavljen rekord.

Niko nije povezao tri uzastopne titule u Evropskoj ligi, odnosno nekadašnjem Kupu UEFA. Sevilla je uspjela i sada ima ukupno pet titula u ovom takmičenju. Pored dominacije tima iz Andaluzije u ovom takmičenju, nastavljena je i dominacija španskog fudbala, jer Ligu prvaka će osvojiti Real ili Atletico Madrid, a prošle godine najelitnije klupsko takmičenje osvojila je Barcelona, dok ju je pretprošle sezone osvojio Real Madrid. I kada na to dodamo Sevillu, Španija ima učinak šest od šest osvojenih trofeja u posljednje tri sezone Lige prvaka i Evropske lige.

Velike zasluge pripadaju i treneru Seville Unaiju Emeryju koji je boravio na klupi Seville tokom pohoda na sve tri vezane titule čime je izjednačio trenerski rekord Giovannija Trapattonija koji je vodeći Juventus i Inter tri puta osvojio Kup UEFA. Ali, niko nije to učinio tri puta uzastopno.

Odjekivalo je sa tribina “You'll never walk alone”, ali večeras Redsi do čuda nisu mogli iako su odigrali sjajno prvo poluvrijeme.

U prvih 15 minuta igre Liverpool je opasno prijetio preko Cana i Sturridgea čije su udarce spašavali golman Soria i odbrana Seville. Sevilla je svoju šansu imala u 33. minuti kada je atraktivno pokušao Gameiro. No, lopta je prošla pored gola.

Bolja igra Liverpoola isplatila se u 35. minuti. Coutinho je dodao Sturridgeu na lijevoj strani ivice šesnaesterca Seville. Engleski reprezentativac je vanjskim dijelom lijevog stopala pogodio suprotni ugao Sorijinog gola za delirijum na tribinama gdje obitavaju navijači Redsa. Prelijep pogodak za vodstvo u pravi čas.

Do kraja poluvremena Liverpool je pogodio još jednom preko Lovrena, ali je gol poništen jer je Sturridge iz ofsajd pozicije ometao golmana. Engleski tim je u prvom dijelu u dva navrata tražio penal kada su Sevillini igrači igrali rukom u svom šesnaestercu, ali glavni sudija Jonas Eriksson nije se oglašavao.

Poprilično bijeda igra Seville u prvom poluvremenu pretvorena je u “uragan” na otvaranju drugog dijela. Sevilla je izjednačila nakon samo 17 sekundi igre u nastavku. Pogodio je Gameiro. Isti igrač je samo minutu kasnije imao sjajnu šansu za preokret, ali je nije uspio realizovati.

Andalužani su nastavili praviti pritisak i izgledali su preporođeno u drugom dijelu. Napadi su rezultirali preokretom u 64. minuti kada je Coke matirao Mignoleta za 2:1.

Isti igrač je pogodio u 71. minuti za velikih 3:1. Iako je najprije pomoćni sudija signalizirao ofsajd, glavni sudija je pokazao na centar pošto se lopta odbijala od igrače Liverpoola prije nego je došla Cokeu.

Navijači Liverpoola su nastavili pružati podršku svom timu, nadali su se onoj čarobnoj noći kada su u četvrtfinalu srušili Dortmund i dali tri gola u posljednjih pola sata meča. No, ovaj put bajke su bile “na drugom spratu”. Sevilla je osvojila svoju petu titulu Evropske lige, treću uzastopnu i nastavila je dominaciju španskog fudbala u Evropi.

Naredne sezone Sevillu ćemo gledati u grupnoj fazi Lige prvaka, dok Liverpoola neće biti u evropskim takmičenjima.