Home » Srebrenica: Žrtve ogorčene i samom najavom mogućnosti puštanja Radovana Karadžića

Srebrenica: Žrtve ogorčene i samom najavom mogućnosti puštanja Radovana Karadžića

Predstavnici udruženja žrtava kažu da su ogorčeni na informaciju da Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) razmatra puštanje na privremeni boravak Radovana Karadžića, bivšeg predsjednika Republike Srpske koji je osuđen na 40 godina zatvora.

Mogućnost da Haag razmatra da Karadžić bude pušten u Srbiju prenijeli su mediji nakon što im je to saopćio Karadžićev branilac Goran Petronijević. Prema njegovim riječima, ispunili su se svi uslovi za Karadžićev dolazak na četrdesetodnevni pomen njegovom mlađem bratu, napomenuvši da su srpske vlasti obezbijedile sve garancije.

Predsjednica Udruženja ”Srebreničke majke” Hatidža Mehmedović kaže da se šokirala kada je čula da se razmatra puštanje Karadžića.

– Ogorčena sam. Mi smo vjerovale u ovaj sud, a on se pretvorio u jednu pijacu. To ako se desi to je jedna velika sramota međunarodne zajednice koja je osnovala taj sud. Mi smo se uzdale u pravdu, a bez pravednosti nema ni bolje budućnosti – kaže Mehmedović.

Za predsjednika Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva Fikreta Grabovicu ova je informacija još jedna od grešaka Haškog tribunala.

– Tribunal ide iz greške u grešku, a to bi bila najveća. Suludo je nekoga kao što je Karadžić puštati minutu, a ne da ode u Srbiju – smatra Grabovica, čija je kćerka Irma stradala od snajpera u Sarajevu.

Prema riječima predsjednika Udruženja logoraša Općine Sanski Most Nihada Ključanina, Karadžić ne bi trebao biti pušten da ode na grob mlađem bratu.

– Frapiran sam da se to razmatra. Ako je u pitanju 40 dana od pomena smrti njegovog brata, hajde da se sjetimo koliko je ljudi zahvaljujući njemu stradalo i nisu imali nikad nikakav pomen. Apsolutno sam protiv toga lično, da takav čovjek bude na slobodi. Neka odsluži svojih 40 godina, pa nek bude slobodan – navodi on.

Petronijević je kazao da bi odluka o puštanju Karadžića na privremeni boravak trebala biti donijeta do utorka.

Uz ovaj prijedlog, Karadžić je 22. aprila zatražio od Suda u Haagu da bude pušten na privremenu slobodu, sve dok se ne odluči o žalbi koju će on uložiti na presudu kojom je osuđen na 40 godina zatvora. O zahtjevu će naknadno odlučiti Žalbeno vijeće, kojim predsjedava američki sudija Theodor Meron.

Haški tribunal je 24. marta osudio Karadžića na 40 godina zatvora, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, javio je BIRN – Justice Report.

(Faktor.ba)