Iako je u maju 2016. godine odblokiran rad Komisije za odlučivanje o sukobu interesa u izvještaju o radu ovog tijela navodi se da I dalje postoji veliki problem u provođenju Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, piše Patria.
Kako se navodi problem se ogledaju u nejasnim i nedorečenim zakonskim odredbama.
– Neki od njih su nemogućnost uspostavljanja internet stranice Komisije, medijske najave sjednica i finansiranja rada Komisije, a sve u cilju dosljednog provođenja zakona – kaže se u Izvještaju.
Uočeni su i nedostaci u regulisanju samog instituta sukoba interesa kao i u nemogućnosti izvršenja pojedinih novčanih sankcija.
– Komisija stoga predlaže da je neophodno krenuti u izmjene Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH u skladu s preporukama iz GRECO-a u kojem je istaknuto kako je neophodno sistem sukoba interesa učiniti djelotvornim i ujednačenim na području cijele BiH – navodi se.
Podsjećamo, tokom provođenja odredbi Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine prošle godine uočeni su određeni nedostaci u vezi s obavljanjem administrativnih poslova iz nadležnosti Komisije za odlučivanje o sukobu interesa, konkretno – pitanje upotrebe pečata za ovjeru odluka i službenih akata Komisije Stoga je Zajednički kolegij oba doma Parlamentarne skupštine BiH obavezao Kolegij Sekretarijata da pripremi izmjene i dopune spomenutog zakona – u dijelu koji se tiče upotrebe pečata Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije za rad Komisije – navodi se u obrazloženju dopuna Zakona.
Ovaj problem je riješen, ali je očito da su potrebene temeljitije izmjene zakona, sve do tada građani BiH neće imati informaciju da li su ministri i zamjenici ministara, između ostalog, članovi preduzeća u koje ministarstvo ulaže kapital, da li novcem iz budžeta finansiraju vlastite firme ili da li zapošljavaju bližu rodbinu u resorima kojim upravljaju.
Također ostat će nepoznato da li primaju poklone ili druge koristi za zaposlenje ili obavljene usluge.
Inače, Komisiju čine po tri člana Predstavničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH te direktor i zamjenici direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH. Predsjedavajući i najmanje jedna trećina članova Komisije iz svakog od domova bit će iz opozicionih stranaka.
Ranije kada se ova Komisija formirala izraženo je veliko nezadovoljstvo, jer prema izmjenama Zakona utvrđivanje sukoba interesa sa Centralne izborne komisije BiH prenosi se u nadležnost novoosnovane komisije, što je okarakterizirano kao nedopustivo.
Patria