Home » Teniseri BiH se plasirali u baraž za najviši rang Davis Cupa

Teniseri BiH se plasirali u baraž za najviši rang Davis Cupa

Teniska reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je Južnoafričku Republiku i plasirala se u baraž za ulazak u Svjetsku grupu Davis Cupa.
Prvog dana takmičenja u Zenici Damir Džumhur je savladao Ruana Roelofsea rezultatom 7:6, 7:5 i donio prednost našoj reprezentaciji rezultatom 1:0. Lloyd Harris je potom poravnao na 1:1 pobjedom nad Mirzom Bašićem sa 7:5 i 6:2.

Danas je naš dubl Mirza Bašić/Tomislav Brkić savladao Ravena Klaasena i Ruana Roelofsea rezultatom 7:6(4) i 6:3 i donio prednost našoj selekciji rezultatom 2:1.

To je značilo da su Džumhur i Bašić imali dvije šanse da pobjedama nad Harrisom i Roelofseom donesu pobjedu našoj selekciji.

U četvrtom meču Džumhur je igrao protiv Harrisa i slavio je nakon što je protivnik predao za nedostižnih 3:1 i pobjedu naše selekcije.

Damir je fantastično odigrao prvi set i ekspresno poveo sa 5:0, nakon čega je Harris zatražio medicinski time-out.

Južnoafrikanac je potom osvojio svoj naredni servis-gem, a Džumhur je rutinski priveo prvi set kraju rezultatom 6:1.

U drugom setu Džumhur je napravio break za 2:1, nakon čega je Harris predao meč zbog bolova u leđima.

Naša reprezentacija je ovom pobjedom stigla na korak do svjetske elite. U septembru će za plasman među 30 najboljih selekcija svijeta igrati protiv jedne od reprezentacija koje budu poražene u prvom kolu Svjetske grupe koje je trenutno u toku.

Ovo je drugi put u historiji da se naša selekcija nalazi nadomak najvišeg ranga svjetskog tenisa. Prvi put su naši teniseri igrali baraž za ulazak u Svjetsku grupu 2018. godine kada su poraženi od Japana.