Spasioci u Turskoj izvukli su nekoliko živih ljudi iz srušenih zgrada u toku proteklog dana, sedam dana nakon najgoreg potresa u zemlji u modernoj historiji, ali nade da će još mnogo preživjelih polako blijede, a kritike vlasti rastu.
Ali drugi su se pripremali za neizbježno smanjenje operacija jer su niske temperature smanjile ionako male šanse za preživljavanje, a neki su poljski spasioci najavili da će otići u srijedu.
U razorenom sirijskom gradu Alepu, šef humanitarne pomoći UN-a Martin Griffiths rekao je da se faza spašavanja “bliži kraju”, a fokus se prebacuje na sklonište, hranu i školovanje. Sirijski predsjednik Bashar al-Assad pristao je dopustiti većem broju pripadnika UN-a pristup ratom razorenoj zemlji iz Turske, rekli su diplomati u ponedjeljak navečer.
Još je bilo tračaka nade. Trinaestogodišnjak je izvučen živ nakon što je proveo 182 sata ispod ruševina srušene zgrade u turskoj južnoj pokrajini Hatay u ponedjeljak.
Također, mlada djevojčica po imenu Miray pronađena je živa u gradu Adiyamanu na jugoistoku Turske, rekli su dužnosnici, dok je državna televizija TRT Haber javila da je 10-godišnja djevojčica spašena u Kahramanmarasu.
Najmanje još dvoje djece i troje odraslih također su spašeni.
Broj žrtava u Turskoj sada premašuje 31.643 poginulih u potresu 1939. godine, objavila je Uprava za katastrofe i hitne slučajeve, što ga čini najgorim potresom u modernoj historiji Turske.
Ukupan broj poginulih u Siriji, zemlji razorenoj više od desetljeća građanskim ratom, dosegao je 5.714, uključujući one koji su poginuli u pobunjeničkoj enklavi i područjima pod kontrolom vlade.
To je šesta najsmrtonosnija prirodna katastrofa u ovom stoljeću, iza potresa iz 2005. koji je u Pakistanu ubio najmanje 73.000 ljudi.
Turska se suočava sa štetom od čak 84 milijarde dolara, rekla je poslovna grupa. Turski ministar urbanizacije Murat Kurum rekao je da se oko 42.000 zgrada ili srušilo, bilo ih je hitno potrebno srušiti, ili su teško oštećene u deset gradova.