Predstavnici federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva predstavili su u Goraždu IFAD 8, projekt razvoja ruralnih preduzeća i poljoprivrede, koji će se u narednih pet godina implementirati na cijelom području BiH.
Kako je naglašeno, glavni cilj projekta je doprinijeti ekonomskom razvoju povećanjem prihoda ruralnih siromašnih domaćinstava uz pomoć poslovnih lidera, te što veće i aktivnije uključivanje siromašnih poljoprivrednika u uspješne profitabilne i izvorno orijentirane lance vrijednosti.
Poseban naglasak je na pomoći siromašnim ženama i mladima iz ruralnih područja, kako bi se u budućnosti što uspješnije uključili u sve projektne aktivnosti koje bi im pomogle pri zapošljavanju i samozapošljavanju.
Direktor jedinice za koordinaciju projekata federalnog ministarstva Halil Omanović kazao je da je projekt praktično započeo prije dva dana objavom javnog poziva svim zainteresovanim za dostavljanje aplikacija. Dodao je da su Grad Goražde i dvije općine sa područja BPK-a, Pale i Foča u FBiH, uključeni u klaster 4.
– Kroz javni poziv svi zainteresirani su pozvani da uzmu učešće u projektnim aktivnostima i dostave svoje aplikacije vezano za svoje biznis planove. Pristup projekta je da pokuša pomoći malim farmerima da povećaju prihode u svojim domaćinstvima. To su uglavnom siromašna domaćinstva s prihodima do 500 KM po glavi domaćinstva mjesečno i sa ograničenim posjedom do maksimalno 15 duluma obradivog zemljišta. Na tom zemljištu oni u vidu start paketa dobijaju projektnu pomoć kako bi zasadili neke od kultura sufinansiranog projekta i da na taj način ostvare dodatne prihode – pojasnio je Halilović.
Naglasio je da je sve je to uokvireno u tzv. lance vrijednosti, od primarne poljoprivredne proizvodnje, preko farmerskih asocijacija do lidera odnosno proizvođača ili snabdjevača repro materijalima.
– Dakle, lider je kompanija koja se bavi otkupom poljoprivrednih proizvoda i te proizvode prodaje po ugovorima na stranom ili domaćem tržištu, a ujedno ima kooperantsku mrežu i na taj način se stvara ta tzv. tržišna veza. U Goraždu smo prezentirali način kako će lideri aplicirati odnosno izraditi biznis planove i kako će lokalne zajednice aplicirati, šta je potrebno od dokumentacije, koji su to ideje koje će biti pomognute, na koji način će se ostvariti projektna pomoć, koje su visine te projektne pomoći, ali i sve pojedinosti i detalje koji se tiču eventualnih korisnika projekta – kazao je Halilović uz napomenu da javni poziv traje do 21. decembra, nakon čega će Komisija pregledati aplikacije, gde će se izvršiti bodovanje.
Nakon toga, kako je rekao, komisija obilazi pojedinačno svaku od lokalnih zajednica koja je aplicirala i vrši na licu mjesta ocjenu podobnosti projekta, s obzirom da postoje prioritetni projekti u koje spadaju oni koji dodatno pomažu farmerima da ostvare povećane prihode. To su prije svega sistemi vodosnabdjevanja, vodovodi, seoski putevi, gradske tržnice koje omogućuju farmerima da svoje proizvode prodaju na toj tržnici, dakle svi oni projekti infrastrukture koji pomažu dodatno farmerima da imaju gdje prodati svoje proizvode.
Gradonačelnik Goražda Ernest Imamović ocijenio je da se lokalnim zajednicama u BPK kroz ovaj projekt otvara šansa da riješe neke od prisutnih problema.
– Jedna od gorućih tema u Goraždu je pijaca i sagledat ćemo da li je kroz projekt IFAD-a moguće da obezbjedimo sredstva i koja je naša zadaća da bi što prije riješili na jedan način. Projekt je prezentovan užem krugu službenika koji će to pripremiti da znaju o čemu se radi, naravno kasnije ide upoznavanje sa preporukama onima kojih se to direktno tiče, a to su poljoprivrednici ovog našeg kraja. Nažalost, zbog neadekvatnih politika koje su vođene proteklih decenija, mi smo se doveli u situaciju da nemamo dovoljan broj grla stoke, da nemamo mljekaru, pijacu tako da ćemo u narednom periodu morati raditi na tome – istakao je Imamović.