Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH i UNICEF BiH, od 10. do 15. listopada u Grand Hotelu Neum organiziraju stručni skup „Za zdravlje svakog djeteta- značaj javnog zdravlja u kriznim situacijama“, u okviru Regionalnog projekta za smanjenje posljedica pandemije covida-19 na živote djece i obitelji zapadnog Balkana i Turske-komponenta zdravstvo za BiH i u okviru zajedničkog programa UN-a „Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj u Bosni i Hercegovini“, koji podržava Švicarska agencija za razvoj i suradnju.
O važnosti ovog skupa na svečanom otvorenju govorili su ministrica civilnih poslova BiH gđa Ankica Gudeljević, šefica predstavništva UNICEF-a BIH dr. Rownak Khan i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH mr.sc. Siniša Skočibušić, dr.med, a skup je pozdravila i pomoćnica federalnog ministra zdravstva, prim.dr. Marina Bera.
Dr. Khan je akcenat stavila na imunizaciju djece i mladih, s obzirom na to da je u BiH ali i svijetu zabilježen pad obuhvata redovitom imunizacijom zbog pandemije covida-19.
„UNICEF BiH poziva vlasti da intenziviraju napore i provode kampanje kako bi se nadoknadila propuštena cjepiva te kako bi se suprotstavili dezinformacijama i izgradili povjerenje u cjepiva kroz napouzdanije izvore informacija- zdravstvene djelatnike“, istaknula je dr. Khan.
Dr. Skočibušić i ministrica Gudeljević su u svom obraćanju posebnu pažnju posvetili ulozi zdravstvenih djelatnika u pandemiji covida-19, koja je promijenila naše živote na različite načine i koja nam je pokazala koliko je zapravo važno javno zdravstvo.
„Koliko god krizne situacije bile nepredvidive i ‘nezgodne’ same po sebi, one mogu biti i prilika za razvoj nečega što smo možda malo i zanemarili a to je jačanje javnog zdravstva i zdravstvenog sustava uopće“, rekao je dr. Skočibušić.
„Zdravstveni djelatnici bili su istinski heroji u proteklom periodu. Istaknula sam ovo ne jednom“, rekla je ministrica Gudeljević, dodavši da „ samo pogled na ljude koji su dane i mjesece provodili u teškim bijelim zaštitinim odijelima, bez radnih smjena i ikakve sigurnosti da sutra baš oni neće biti sljedeće žrtve- a mnogi jesu bili, u nama mora izazvati divljenje“.
Dr. Bera se posebno osvrnula na period pandemije covida-19, kada se pokazala važnost i snaga javnozdravstvenog odgovora, ističući kako se time još jednom potvrdila važnost uloge sektora zdravstva u kriznim intervencijama, bez obzira da li se radi o javnozdravstvenim krizama, krizama uslijed klimatskih promjena i drugih.
Zdravstveni profesionalci iz Federacije BiH koji prisustvuju stručnom skupu u Neumu će u narednim danima imati priliku sudjelovati u edukativnim radionicama o interpersonalnoj komunikaciji i komunikaciji s medijima u promociji cijepljenja protiv covida-19 i redovite imunizacije djece i mladih, slušati predavanja o važnosti, zaštiti i promociji dojenja kao zlatnog standarda dječje prehrane, te razmijeniti dosadašnja iskustva u provedbi cijepljenja protiv covida-19 u Federaciji BiH, ali i redovitoj imunizaciji djece i mladih.
Izjave za medije predviđene su za srijedu, 12. listopada, s početkom u 14,30 u Grand Hotelu Neum, priopćili su organizatori.