Home » Umjesto “par-nepar” cirkusa: Hoće li odgovorni za zaštitu okoliša u FBiH raditi svoj posao?

Umjesto “par-nepar” cirkusa: Hoće li odgovorni za zaštitu okoliša u FBiH raditi svoj posao?

Već prvi dan stupanja na snagu mjere koju je donijela Vlada Kantona Sarajevo, tačnije Vladin Operativni štab za primjenu Plana interventnih mjera u slučajevima prekomjerene zagađenosti zraka u KS, pojavila se tvrdnja kako pripadnici sarajevske policije zapravo i ne mogu izreći novčane kazne vozačima koji se ne pridržavaju “par-nepar” pravila u korištenju automobila u saobraćaju.

Vedran Mulabdić, ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, za Faktor tvrdi da ovo nije tačno i da policajci mogu pisati kazne vozačima koji se ne pridržavaju pravila. Negira i tvrdnje da je policija dobila upute da samo izriče opomene jer nema na osnovu čega naplatiti kaznu.

– Nismo dali takve upute policiji u Kantonu Sarajevo – kaže Mulabdić.

Na ponovljeno pitanje i zamolbu da pojasni po kojem osnovu se mogu naplatiti kazne, Mulabdić dodaje da “ne možemo mi izmišljati nešto mimo zakona”.

-Ne može politika naplaćivati kaznu zato što joj se vi ne sviđate – kaže Mulabdić.

Dodaje da je “čovjek koji se ježi od mahalskih priča” te da “imamo policijskog komesara i ministra da pitamo sve što nas interesira”. Na konstataciju da se prvi ne javlja na telefon, ministar kaže da je nedjelja (zar svi nisu na raspolaganju, budući da je vanredna situacija na snazi, a v.d. komesara Mevludin Halilović član je Operativnog štaba i bio je na sjednici u subotu navečer kad je odluka donesena?!), a drugog, tj. Mulabdića, smo upravo i pozvali radi pojašnjenja.

Još jedna od stvari koja je nejasna odnosi se na izricanje i naplaćivanje kazni. Primjera radi, kome će od fizičkih lica biti izrečena kazna od 500, a kome od 1.000 KM?

-Nismo ni to izmislili, i to je propisano – kaže Mulabdić.

Dodaje da je to propisano “skupštinskom odlukom gdje imaju kazne jasno propisane od 500 do 1.000 KM za fizička lica, a pravna od 1.000 do 5.000”.

U saopćenju koje je dala Vlada KS nakon odluke da ova mjera stupi na snagu, navodi se da će se kazne naplaćivati u skladu sa Odlukom o zaštiti i poboljšanju kvaliteta zraka u KS. U Službenim novinama Kantona Sarajevo 23/16 zaista je objavljena Odluka i navedene su kazne, međutim apsolutno je nejasno kome i kako će se, kada je u pitanju nepoštivanje pravila “par-nepar” u saobraćaju, naplaćivati 500, 600, 700…., a kome 1000 KM. Ako se ovo ima u vidu, onda se dolazi do zaključka da su tačne tvrdnje da odluke koje je donijela kantonalna vlast nisu do kraja razrađene i da je u praksi nemoguće naplatiti kazne vozačima koji se ne pridržavaju “par-nepar” principa vožnje.

Inače, u ime Vlade u ovom timu sjede Čedomir Lukić (SDA), ministar prostornog uređenja, Vedran Mulabdić (SBB), ministar unutrašnjih poslova i Zilha Ademaj (SBB), ministrica zdravstva Kantona Sarajevo. Odluku o zaštiti i poboljšanju kvaliteta zraka u KS, kao predsjedavajuća Skupštine KS, potpisuje Ana Babić (SBB). U istoj toj odluci stoji: “Radi postizanja ciljeva ove odluke, Federalno ministarstvo okoliša i turizma dužno je surađivati sa Kantonom u skladu sa članom. 3. i 4. Zakona o zaštiti zraka Federacije BiH i člana 3. Izmjena i dopuna Zakona o zaštiti zraka Federacije BiH”.

Na čelu Federalnog ministarstva je Edita Đapo (SBB), pa nije jasno zašto na kraju krajeva SBB-ovi kadrovi kada već imaju na svim ključnim pozicijama svoje ljude, u pogledu ove problematike, nisu ranije surađivali i donijeli dugoročne planove u cilju poboljšanja kvaliteta zraka, ne samo u Sarajevu, nego i u većem dijelu Federacije. I gdje je ministrica Đapo u svemu ovome i da li je na bilo koji način uključena u cijelu priču?

Sarajevo, kao što smo naveli, nije jedini grad čiji se stanovnici guše u smogu. Ovo je rak-rana i Zeničko-dobojskog kantona, naročito Zenice. Na čelu Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline u Zeničko-dobojskom kantonu je Fahrudin Brkić, ponovo SBB.

Nije zanemariva činjenica i da je Fuad Čibukčić, direktor Fonda za zaštitu okoliša FBiH također kadar SBB-a. Kad su već tako “strateški” raspoređeni da brinu o okolišu i zdravlju građana, bilo bi poželjno da nešto konkretno i urade, umjesto što se građanima Kantona Sarajevo, i to na Božić, uvode mjere za koje su i danas mnogi ljudi od struke i znanja u ovoj oblasti kazali da su gotovo potpuno beskorisne. Problem je ozbiljan i iziskuje dugoročna rješenja.

Faktor.ba