Univerzitet u Sarajevu oštro osuđuje nedopustivo ponašanje studentica Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije koje su svojim objavama na društvenim mrežama veličale osuđenog ratnog zločinca i koristile govor mržnje i to dan nakon što je klanjanja dženaza žrtvama genocida u Srebrenice.
Rektor UNSA Rifat Škrijelj i dekan Fakulteta za kriminalistiku Jasmin Ahić su na konferenciji za medije danas prenijeli stav akademske zajednice UNSA kojim su osudili ponašanja studentica, Valentine Vujičić i Slađane Todić, te istakli kako ne postoje okolnosti kojima se može opravdati da se pojedinci koji su na međunarodnim sudovima osuđeni za zločine protiv čovječnosti mogu slaviti kao heroji ili slaviti na bilo koji način.
– Glorificiranje osuđenih ratnih zločinaca je uvreda za žrtve i preživjele i potkopava kolektivne napore da se izgradi pravedno i uključivo društvo – kazali su te naglasili da UNSA ima nultu toleranciju prema bilo kakvom obliku podrške, promicanja ili veličanja osuđenih ratnih zločinaca.
U tom smislu, Univerzitet u Sarajevu, vodeći se odredbama Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo, važećeg Statuta UNSA i Etičkog kodeksa, vodi i okončat će sve predviđene postupke i procedure u kojima će se razmotriti okolnosti tog nemilog događaja i izreći odgovarajuće i propisima utvrđene mjere.
Tužilaštvo BiH oglasilo se nadležnim u utvrđivanju eventualnog krivičnog djela koje su počinile studentice. Disciplinski postupak je u toku, a po okončanju javnost će biti obaviještena.
– Na Univerzitetu u Sarajevu su dobrodošli svi studenti koji poštuju državu BiH, Federaciju i Kanton Sarajevo i koji prihvataju zakone i pravila koja se primjenjuju na UNSA. Na UNSA nema mjesta za one koji negiraju genocid i koji veličaju ratne zločince proglašavajući ih herojima. To se odnosi i na zaposlene i na studente. Taj naš jasan stav nikada neće biti upitan – naglasio je Škrijelj.
Pozvali su studente da se suzdrže od zapaljive retorike, te da prema drugim studentima iz čitave BiH, ali i svijeta, odnos mora biti korektan, jer oni nisu krivi za ono što su uradile ove dvije studentice.
– UNSA je otvorena sredina u kojoj su dobrodošli studenti iz čitavog svijeta, a kamoli iz države BiH. Ovo je njihova kuća, ali u svakoj kući imate one koji ne poštuju kuću i kućni red – naglasio je Škrijelj.
Na pitanje da li se studentice mogu ispisati sa UNSA, rečeno je da je za ispis sa fakulteta neophodno podnijeti zahtjev, ali „sve dok traje disciplinski postupak, studentice se ne mogu ispisati sa UNSA, kako bi se eventualno upisale na neki drugi fakultet“.
Stavove koji dolaze iz Srbije, ‘da će studentice dobiti pravo da se školuju u Srbiji i da će dobiti stipendije’ Škrijelj nije želio komentirati, jer, kako je kazao, dolaze od osoba iz svijeta politike.
– Ali, ukoliko budu upisane na Univerzitet u Beogradu sa kojim UNSA ima potpisan Sporazum o saradnji, organi i tijela UNSA će razmotrit da li će i na koji način reagirati, te moguće, redefinisati međusobne odnose – kazao je.
Škrijelj i Ahić pozvali su studente UNSA, da bez obzira na vjeru, naciju, kulturu, poštuju jedni druge, vole jedni druge i međusobno izgrađuju i razvijaju državu i sredinu iz kojih dolaze.
– Univerzitet u Sarajevu još jednom potvrđuje svoju predanost poštivanju načela istine, pravde i ljudskih prava, te će nastaviti naporno raditi na njegovanju kulture nenasilja i atmosfere razumijevanja i tolerancije unutar naše akademske zajednice i šire – poručili su sa UNSA.
O diplomi Sebiji Izetbegović
Rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj kazao je da tužilačka odluka o neprovođenju istrage u predmetu Sebije Izetbegović nema uticaj na zakonitost odluka koje je donio UNSA u postupcima o poništenju diploma, odnosno naučnih stepena imenovane i akademskog zvanja.
Rektor nije htio komentirati odluku Kantonalnog Tužilaštva Kantona Sarajevo koje je donijelo Odluku o neprovođenju istrage u predmetu Sebije Izetbegović, jer kako kaže, nije kompetenan a niti zainteresiran za to, ali dobili su obavijest od Tužilaštva.
Pojasnio je da postupak utvrđivanja krivične odgovornosti Sebije Izetbegović nije bio predmetom analize UNSA , niti su podnosili krivičnu prijavu, već su obavijestili nadležne institucije o dokumentaciji koju su prikupili i imali, a po službenoj dužnosti, određene institucije su pokrenule krivični postupak, a tužilaštvo je formiralo predmet.
– Odredbe Zakona o visokom obrazovanju su imperativne naravi a što znači da Univerzitet ima naredbodavnu obavezu da po službenoj dužnosti pokrene postupak i poništi diplomu i uvjerenje o stečenom zvanju ako utvrdi da imalac diplome nije ispunio ispitne obaveze na studiju vezanom za sticanje određene diplome – naglasio je Škrijelj.
Podsjetio je da se sve odluke donose na Senatu, te da, lično, Rifat Škrijelj, ne donosi sam odluke.
S obzirom da su mu, kako je kazao, upućivane prijetnje, pozvao je da prestanu sa prijetnjama protiv rektora UNSA jer odluke donosi Senat.
– Odluke nije donosio rektor UNSA samostalno, nego Senat UNSA i to sa 30 glasova „za“ brisanje iz registra magistara, sa 30 glasova „za“ stavljanje van snage odluke o izboru i sa 30 glasova „za“ brisanje iz registra doktora nauka – naglasio je Škrijelj i dodao da odluke Senata ostaju sve dok sud ne kaže drugačije.
Kazao je i to da mu je želja bila da Sebija Izetbegović odmah na početku donese dokumentaciju.
– Nisam žalostan zato što je Tužilaštvo donijelo ovakvu odluku, naprotiv, meni je drago ako profesorica Izetbegović nema nikakve krivične odgovornosti, ali će se postaviti pitanje, ako nema njene odgovornosti, ko je onda odgovoran na Medicinskom fakultetu UNSA koji joj je omogućio da nastavi postdiplomski studij bez uredne dokumentacije – poručio je Škrijelj.