Profesori i asistenti Univerziteta u Sarajevu (UNSA) nedavno su dobili dokument “Nacrt Kodeksa ponašanja i oblačenja na UNSA”, koji propisuje na koji način se trebaju ponašati uposlenici Univerziteta, kao i studenti.
Kako se navodi u ovom dokumentu, Kodeksom ponašanja i odijevanja na Univerzitetu u Sarajevu utvrđuju se “opća pravila i principi ponašanja i odijevanja univerzitetskog osoblja i studenata koja su u skladu sa etičkim, moralnim i profesionalnim normama, te opće prihvaćenim civilizacijskim vrijednostima”.
Kodeks sadrži pravila ponašanja osoblja Univerziteta u njihovom međusobnom odnosu i u odnosu prema studentima i strankama, pravila ponašanja studenata međusobno i prema osoblju Univerziteta, te pravila odijevanja osoblja UNSA i studenata na Univerzitetu.
Mini suknje, “visoke pete” i “napadna” šminka
U Članu 6. Kodeksa tako je propisano da su “univerzitetsko osoblje i studenti dužni biti uredni i prikladno odjeveni, tako da svojim izgledom ne narušavaju ugled Univerziteta”.
– Kodeksom je predviđen poslovno-ležerni stil odijevanja. S ciljem očuvanja ugleda i tradicije Univerziteta, univerzitetskom osoblju i studentima nije dozvoljeno službeno na Univerzitetu nositi:
a) Za žene: odjeću koja otkriva stomak, leđa ili duboki dekolte; odjeću na bretele; prozirnu, tijesnu i namjerno rasparanu odjeću; mini suknju, bermude, šorc i trenerku; papuče, natikače i cipele izrazito visokih peta; napadnu: šminku, nakit, tetovažu i piercing i odjeću s porukama koje vrijeđaju osjećanja drugih.
b) Za muškarce: odjeću bez rukava; prozirnu, tijesnu i namjerno rasparanu odjeću; bermude, šorc i trenerku; papuče, natikače; napadnu: šminku, nakit, tetovažu i piercing i odjeću s porukama koje vrijeđaju osjećanja drugih – stoji u Nacrtu Kodeksa.
Kodeksom je također predviđeno da se profesori i studenti u međusobnoj komunikaciji moraju oslovljavati sa “Vi”. Studenti su dužni da dolaze na predavanja i vježbe bez kašnjenja i propisno odjeveni, a za vrijeme nastavnog procesa, studentima nije dozvoljeno korištenje mobilnog telefona i drugih tehničkih aparata, izuzevši u nastavne svrhe.
– Osoblje i studenti Univerziteta su dužni voditi računa o svom ponašanju i izvan prostora Univerziteta, na javnim mjestima, istupanjima/nastupanjima u javnosti, pazeći na svoj lični ugled i ugled Univerziteta – navodi se.
Neke odredbe Kodeksa, posebno one koje se odnose na odijevanje, izazvale su revolt među pojedinim profesorima Sarajevskog univerziteta.
– Više su naši pisci, reditelji i glumci uradili u farmerkama, gaćama, pidžamama, pocijepanim hlačama, tetovažama, ali Boga mi, i u uniformama – od većine vas koji sada donosite nacrte, kodekse… i nesreću – napisao je na društvenoj mreži Facebook Almir Imširević, profesor Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu.
Inicijativa za donošenje Kodeksa oblačenja i ponašanja na UNSA potekla je od Harisa Zahiragića, predstavnika studenata u Upravnom odboru UNSA i bivšeg predsjednika Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, čiji su stavovi nerijetko izazivali kontroverze u javnosti.
– Ponosan sam na činjenicu da se na moj prijedlog u Zakonu o visokom obrazovanju našla odredba koja propisuje obavezu Univerzitetu u Sarajevu da donese Kodeks oblačenja i ponašanja na Univerzitetu u Sarajevu. Na Univerzitetu u Sarajevu je u toku njegova izrada. Koliko vidim, već su neki “slobodni” i “slobodnoumni” profesori krenuli javno iskazivati svoje neslaganje sa donošenjem istog. Bilo je krajnje vrijeme da se kaže “ne” izgledu i ponašanju koje dolikuje Grand paradi ili koridi u Čevljanovićima, ali ne i Univerzitetu u Sarajevu. Oni koji imaju nešto protiv neka idu na pomenutu paradu ili koridu, mogu i na neki drugi univerzitet u nekom manjem mjestu (uz dužno poštovanje manjim mjestima), svakako time potvrđuju da nikada i nisu bili za Univerzitet u Sarajevu – ma koliko oni svoju kritiku krili iza sloboda i prava pojedinca i iza veoma neuvjerljivih argumenata – napisao je Zahiragić na svom Facebook profilu.
Pravilo političke neutralnosti
A osim oblačenja, pomutnju u akademskoj zajednici mogao bi izazvati i Član 11. Kodeksa, koji se odnosi na politički angažman. Propisano je da “osoblje Univerziteta u vršenju svojih dužnosti slijedi pravilo političke neutralnosti”, a u službenim prostorima Univerziteta nije dopušteno isticanje simbola i propagandnog materijala i aktivnost političkih stranaka.
S obzirom na činjenicu da su brojni profesori Sarajevskog univerziteta politički, odnosno stranački angažirani, a nerijetko koriste priliku i da vlastite političke stavove iznose pred studentima, “pravilo političke neutralnosti” će im, bez sumnje, teško pasti. Posebno ako budu slijedili primjer rektora Rifata Škrijelja, koji je nedavno javno podržao Milu Đukanovića u kandidaturi za predsjednika Crne Gore.
Faktor.ba