Home » Aerozagađenje – moderni, tihi ubica

Aerozagađenje – moderni, tihi ubica

Hronična opstruktivna plućna bolest godišnje u Evropi usmrti gotovo pola miliona ljudi. U Bosni i Hercegovini je itekako prisutno ovo oboljenje, a shodno analizama stručnjaka samo u Zenici gotovo svaki treći stanovnik ima njegove simptome.

Stručnjaci su dokazali da na pojavu i razvoj hronične opstruktivne plućne bolesti itekako utiče aerozagađenje.

Aleksandar Jakšić iz Tetova kod Zenice i ovu zimu dočekuje sa ozbiljnim zdravstvenim problemima. Kaže da je plućni bolesnik i da je njegovo oboljenje direktno povezano sa aerozagađenjem.

“Devedeset posto smo oboljeli. Ja svakih 15 dana moram u Tešanj. Terapija mi se povećala, ne samo meni nego svima, ambulanta je puna”, priča Jakšić.

Kod većine ovih ljudi dijagnosticirana je hronična opstruktivna plućna bolest. Stručnjaci upozoravaju da aerozagađenje itekako utječe na njenu pojavu i razvoj, a shodno analizama koje su urađene u Kantonalnoj bolnici Zenica utvrđeno je da svaki treći stanovnik Zenice ima većinu simptoma te bolesti, te da su najizloženiji pušači.

Pulmolog Armin Hadžić navodi da se bolest manifestira otežanim disanjem, kašljem, iskašljavanjem, gušenjem i brzim zamaranjem.

“Ustanovili smo da je bio povećan broj pacijenata kako pregledanih, tako i hospitaliziranih upravo u periodu kad je dolazilo do povećane koncentracije, naročito ovih lebdećih čestica koje su promjera ispod 10 mkg i SO2”, istakla je Meliha Mutapčić, pneumofiziolog KBZ.

Hronična opstruktivna plućna bolest ubraja se među najizraženija oboljenja u Evropi, od kojeg godišnje umre gotovo pola miliona ljudi. U Bosni i Hercegovini padataka o smrtnosti uzrokovanom ovim oboljenjem nema, kao što uostalom nema ni validnih pokazatelja o posljedicama aerozagađenja na zdravlje stanovništva.

Stručnjaci ističu da je u smislu prevencije neophodno uvesti adekvatan sistem uzbunjivanja javnosti i smanjiti kretanje automobila, te omogućiti cirkulaciju zraka u većim gradskim centrima.

Građanima u tim uslovima preporučuju da izlazak na otvoreno svedu na minimum, a ako već moraju da budu vani da obavezno koriste maske.

Kako se zaštititi od aerozagađenja?
U organizaciji Respiratornog udruženja u Bosni i Hercegovini, u Zenici se održava seminar o temi “Nedorečeno u vezi sa hroničnom opstruktivnom bolesti pluća”.

Jedan od značajnih segmenata ovog stručnog savjetovanja tiče se i uticaja aerozagađenja na ovo oboljenje.

Aerozagađenje u velikim gradskim centrima u hladnijem periodu godine, izaziva brojne probleme građanima, a odražava se i na zdravlje.

Prof.dr. Bakir Mehić, predsjednik Respiratornog udruženja u Bosni i Hercegovini, ističe da građani, u slučaju prekomjerene zagađenosti, trebaju koristiti maske kada izlaze iz svojih domova.

Lokalna zajednica, navodi Mehić, mora puno raditi na smanjenju aerozagađenja.

“Treba raditi na urbanoj izgradnji, da ne bude visokih nebodera koji sprečavaju cirkulaciju vazduha i morao bi se smanjiti broj automibila na ulicama”, rekao je Mehić.

Zenica je jedan od najzagađenijih gradova u Bosni i Hercegovini.

BHRT