Grijanje je za Zeničane jedan od gorućih problema sa kojim se već dugo bore, a ove godine situacija je izmakla kontroli do te mjere da građani ni u izuzetno niskim temperaturama nemaju tople radijatore.
Nair: Ovo je jako teško vrijeme i za grad i za ArcelorMittal Nair: Ovo je jako teško vrijeme i za grad i za ArcelorMittal
Ono što direktor ArcelorMittala Biju Nair predlaže gradskim vlastima je projekat joint venture, u kojem bi se osnovala nova kompanija, koja bi u blizini postojećih postrojenja izgradila novih pet kotlova.
– Ovo je jako teško vrijeme i za grad i za kompaniju ArcelorMittal. Večeras očekujemo normalizaciju i puštanje isporuke toplotne energije. Sve vlasti su do danas dobro primile naš projektni koncept, ali nikad nismo došli do konačne odluke. Od 2009. godine čekamo na rješenje u kojem Mittal ne bi bio dio grijanja. Sve do danas tog projekta nema, pa smo mi gradskim vlastima uputili projekat. Sa stanovišta ekologije, ovo je projekat
koji odgovara aspektu evropskih normi, a čija je vrijednost 92 miliona KM – kazao je Nair.
Prema njegovim riječima, vrijednost učešća Grada iznosila bi između četiri i pet miliona KM, a plan se još razrađuje. Dosadašnji kotlovi bi bez smetnje radili, dok se projekat implementira, jer se novi objekat nalazi u blizini postojećeg.
– Čekamo odgovor gradskih vlasti i radimo sve što smo u mogućnosti. Ovaj problem traje godinama, a Mittal u Zenici ostaje i dalje da proizvodi čelik bez obzira na ishod ovog projekta. Ukoliko Gradska uprava ne prihvati naš prijedlog, instalirat ćemo novi kotao za naše potrebe i grijanja neće biti više nijedan dan. Vrijeme gubimo svaki dan, već su istekli svi rokovi. Mi se nadamo da će Zenica i Mittal i dalje nastaviti zajedno funkcionirati – dodao je Nair na današnjoj konferenciji za novinare.
Da su gubici kompanije veliki, te da stabilnost isporuke toplotne energije “visi u zraku” potvrdio je Emir Krgo, direktor pogona Energetike.
– Pokušavamo naći najbolja riješenja za sve. Na prvom mjesto da osiguramo normalan rad kompanije koja bilježi velike gubitke zbog prestanka rada kotlova. Ovo je najgori scenario. Čak i ako se u toku implementacije projekta pola građana isključi sa grijanja, mi ćemo normalno fukcionirati i prilagodbom proizvodnje gradu isporučiti predviđeni dio toplotne energije. Trenutni kotlovi su izuzetno loši, a naročito kotao 1 koji pokušavamo
osposobiti na sve načine – kazao je Krgo.
Faktor.ba