Na ono što su stručnjaci za saobraćaj ukazivali prije deset godina sada se pokazuje kao tačno. Sve su to nadležni pri izgradnji dionica na Koridoru VC tada ignorisali, a sada se mnogo novca mora uložiti na sanacije. Zenička zaobilaznica izgrađena je na nestabilnom zemljištu. Građani u strahu.
Pukotine na zidovima kuće, zabrinuta mještanka Razija. Ovo je njen drugi dom. Prva kuća joj je srušena jer je bila na zamišljenoj trasi autoputa. Ni slutila nije da će kupljenu kuću pratiti isto ”prokletstvo”. Nalazi se ispod trase Zeničke zaobilaznice. Pri kupovinI nije joj rečeno da su ovdje stalna klizišta.
“Tu se pojavilo napuknuće i nismo to odmah primijetili. Sada kada je zemljotres mene je strah. Ne daj Bože da se opet sruši. Ne znam kome da se obratim”, kazala nam je Razija Kadrić.
Izgradnja zaobilaznice dodatno je usložila situaciju, a da će tako biti godinama su, bez rezultata, upozoravali stručnjaci. Pri izgradnji ignorisana je u potpunosti činjenica da se radi o nestabilnom terenu.
“Na fotografiji koju imam iz 60-ih godina put je bio prav i sad je dva metra otišao. Već je kriv nije kao na fotografiji. Prilagođavamo se, nije jednostavno kada su kiše. Uvijek u podsvijesti razmišljaš šta se može desiti”, naveo je Elmedin Hadžović.
O tome razmišlja i Jadranko Tomičić. Ogradu je postavio prije nekoliko godina, a sada je u veoma lošem stanju. Nakon izgradnje zaobilaznice i voda je problem.
“I bazen nam nije kako treba otkako je autoput prošao. Nemamo dovoljno vode, imamo naš bazen, renovirali smo ga, ali linija nam je uništena. Imamo vode, ali su redukcije stalne”, kaže Jadranko Tomičić.
Klizišta, nedostatak vode, kao i obrušavanje kamenja.
“Sad nekad s vremena na vrijeme zna se urušiti kamenje. A u kući koja se nalazi ispod su ugrožen, njima je direktno kamen udario u kuću”, pojasnila nam je Seada Krdžalić.
Posljednje klizište zabilježeno je prije dvije sedmice. Saobraćaj je u potpunosti bio obustavljen. Nakon toga klizište je sanirano, a stručnjaci upozoravaju da na tome neće stati i da se mogu očekivati nova.
Od samog početka izgradnju ove dionice obilježavaju kontraverze, anadležni su često ignorisali one koji ukazuju na probleme.
Pitali smo nedavno Adnana Terzića, bivšeg direktora Autocesta Federacije Bosne i Hercegovine je li zenika zaobilaznica nije puštena u promet na šta nam je on odgovorio:
“I šta sad?”.
Na nepravilnosti ukazivao je i novinar Amarildo Gutić koji ističe da je čak prije izgradnje previđeno postojanje plinovoda Zenica-Sarajevo.
“Moglo je doći do veće katastrofe, srećom nije. To ukazuje na to da pripremni radovi nisu bili dobri, a onda i kada je počela realizacija. Navest ću jedan detalj. Na jednom području zaobilaznice stavljale su se cijevi koje se koriste u domaćinstvima u sudoperi. To je dovoljan podatak”, kazao je Gutić.
Jedan od pokazatelja je da članovi jedne od Komisija nisu htjeli staviti potpis da je dionica regularna za saobraćanje. Oni su smijenjeni, dodaje Gutić. Podsjećamo, dionica je prije dvije godine puštena u promet iako nisu osigurane sve upotrebne dozvole.
“Problem je što, kao i u drugim brojnim projektima, nema odgovornosti. Ovaj slučaj je možda i veći nego slučaj respiratori koliko je novca potrošeno uzaludno i nenamjenski, možda je i veći ovo slučaj nego respiratori – što se tiče količine novca za koji nema nikakve odgovornosti”, pojasnio je Gutić.
Zenička zaobilaznica zatvarana je nekoliko puta. Dok građani strepe zbog mogućih klizišta i suočavaju se sa različitim problemima, sigurno je da će još stotine hiljada KM biti uloženo u sanacije – sve zbog neprofesionalnog pristupa, kažu stručnjaci za saobraćaj, od samog početka.
VIDEO možete pogledati na N1