Iz ZDK je dostavljeno 11 kandidatskih listi, na kojima se nalazi ukupno 28 kandidata. Prema odluci koju je usvojio CIKBiH na prijedlog predsjednika ove komisije Branka Petrića, iz ZDK će se u Dom naroda birati tri Bošnjaka (od 20 predloženih na sedam lista), jedan Hrvat (od sedam predloženih na tri liste) i jedan Srbin (jedan je i predložen) te jedan delegat iz reda ostalih (nema predloženih).
Ovo su kandidatske liste iz bošnjačkog naroda:
-Amer Ahmić predložio je listu sa četiri kandidata (Amer Ahmić, Amela Granić, Nusret Imamović i Mersija Kasumović)
-Edin Arnaut predložio je listu na kojoj je samo njegovo ime
-Jasmin Duvnjak predložio je Ćazima Huskića, Emiru Drnda – Čičeklić i Ramu Pivića
-Ramo Isak predložio je listu: Ramo Isak, Amra Jupić i Sanir Karahasanović
-Jasminko Kapić listu: Jasminko Kapić, Rifat Delić i Maida Tanović
-Ramo Pivić listu: Jasmin Duvnjak, Himzo Smajić, Fahrudin Čolaković i Amra Kamenjaš
– Meldina Ugarak predložila je listu na kojoj je njeno ime i ime Ismeta Sarajlića.
Kada su u pitanju delegati hrvatskog naroda, Ivo tadić predložio je listu na kojoj su on, Andrej Kajić i Vedrana Dugonjić, Vlasta Kalas predložila je sebe, a Vedran Kaser sebe zajedno sa Sanjom Renić i Brankom Trogrlić.
Iz srpskog naroda predložena je jedna lista sa jednim kandidatom, a to je Mladen Simić.
Iz Skupštine Tuzlanskog kantona CIK je ovjerio šest lista sa imenima 14 kandidata. Prema trenutno važećoj odluci CIK-a, čiju bi ustavnost trebao ocijeniti Ustavni sud BiH na zahtjev zastupnika SDA u Federalnom parlamentu, u Dom naroda iz Tuzlanskog kantona biraju se tri Bošnjaka, jedan Hrvat, dva Srbina i dva delegata ostalih. CIK-u su dostavljene i kandidatske liste iz Skupštine Kantona Sarajevo, tako da će Centralna izborna komisija vjerovatno u popodnevnim satima održati sjednicu na kojoj će ih ovjeriti.
Stranka demokratske akcije i stranke Bh. bloka najavljivale su da neće pristupiti izboru delegata za Dom naroda zbog nezadovoljstva odlukom o raspodjeli mandata koju je CIK donio na osnovu Popisa stanovništva 2013. godine, što u ovim strankama smatraju neustavnim. Sudeći po ovim najavama, sa izborom delegata sačekat će se do odluke Ustavnog suda BiH.
Zenicablog.com