Intervju sa kandidatom SDA za Gradsko vijeće Zenica, dr.Ibrahimom Šišićem, objavljen na Facebook stranici SDA Zenica, prenosimo u cjelosti:
1. Gospodine Šišić. kako biste ocijenili trenutnu zdravstvenu situaciju u Gradu Zenica, te da li ste zadovoljni učinkom gradskih vlasti u tom smislu?
Trenutna zdravstvena situacija u Gradu Zenica je, kao i širom BiH i Europe vrlo složena sa značajnim širenjem infekcije kroz povećanje broja oboljelih. Iako gradske vlasti nemaju preveliku nadležnost po pitanju zdravstva, ne treba ispustiti iz vida činjenicu da je Grad osnivač najvećeg doma zdravlja u Kantonu. Umjesto da gradska vlast učini sve kako bi osnažila Dom zdravlja te kako bi se stvorile što bolje mogućnosti za liječenje građana Zenice, mi smo svjedoci nastojanja postojećeg gradonačelnika da na mjesto direktora Doma zdravlja instalira svoju suprugu. Ukoliko bi se to desilo to bi bio prvi slučaj da formalnu saglasnost za imenovanje na mjesto direktora Doma zdravlja direktorica dobije od svog muža. Menadžment Doma zdravlja Zenica je, po zahtjevu Kriznog štaba ministarstva zdravstva ZDK, proveo aktivnosti na omogućavanju organizacije stacionara unutar JU Dom zdravlja Zenica, a sa ciljem omogućavanja adekvatnog liječenja oboljelih od COVID-19 u slučaju da bi broj oboljelih bio toliki da ih ne može zbrinuti Kantonalna bolnica. Mi se upravo sada, ako se trendovi nastave, približavamo takvoj situaciji. Dakle, postojećem gradonačelniku je prioritet imenovati svoju suprugu na mjesto direktora, nego da osigura smještaj za liječnje oboljelih građana Zenice, ukoliko bi se broj oboljelih toliko povećao da ih Kantonalna bolnica ne može sve zbrinuti.
2. Pandemija izazvana virusom COVID-19 obilježila je 2020. godinu. Da li Grad Zenica predvođem gradonačelnikom Kasumovićem adekvatno reagovao u njegovom suzbijanju?
Grad Zenica je, najblaže rečeno, neadekvatno reagovao na ovu pandemiju. U vrijeme kada je Vlada ZDK uradila rebalans budžeta i osigurala značajna sredstva za borbu protiv pandemije, gradska uprava na čelu sa gradonačelnikom Kasumovićem nije praktično poduzela ništa i nije osigurala finanijsku pomoć svojoj ustanovi (Dom zdravlja Zenica) da se može bolje nositi sa ogromnim pritiskom tokom ove epidemije.
3. Kako objašnjavate činjenicu da je gradonačelnik praktično stavio veto na izgradnju nove Kantonalne bolnice u Zenici, za koju je sredstva osigurala Vlada ZDK?
O nečijim stvarnim namjerama ne govore riječi nego djela. Kada je radio na osvajanju mandata, postojeći gradonačelnik je obećavao kule i gradove, a kad je trebalo nešto realizovati njegovo zalaganje za dobro je izostalo. Nasuprot tome, bio je vrlo agilan u blokiranju razvoja zeničke bolnice. Svojim blokadama i ucjenama je onemogućio da se u zeničkoj bolnici urade epohalne rekonstrukcije, da se bolnica dovede na nivo europske bolnice i da se u njoj otvori odjel Invazivne kardiologije i nove hemodijalize Umjesto da zenička bolnica postane jedna od vodećih bolnica u BiH, svojim djelovanjem ovaj gradonačelnik vodi ka tome da ova bolnica spadne na nivo opće bolnice. I tokom ove pandemije, kanton je bio spreman uložiti značajnija sredstva na širenju kapaciteta infektivnog odjela i mikrobiološkog laboratorija. Međutim za to je trebalo dograđivati postojeći objekat, što gradonačelnik nije dozvolio. Zaustavljanjem ovih projekata, se zapravo uskratila kvalitetna zdravstvena usluga našim pacijentima, posebno iz kategorije vitalno ugroženih pacijenata. Po tome je Zenica jedinstven primjer u regionu. Sadašnji grdonačelnik umjesto da profiliše i unaprijeđuje nivo zdravstvenih usluga, imamo primjer blokade i uskraćivanja prva naših pacijenta.
4. Šta je to što bi u Zenici trebalo mijenjati sa aspekta politike koja upravlja zdravstvenim sistemom, da li je i pod kojim uvjetima moguć bolji kvalitet zdravstvenih usluga u našem gradu?
Naravno da je moguć bolji kvalitet zdravstvenih usluga u našem gradu. Pod vođstvom gradonačelnika Pivića, zeničko zdravstvo će zauzeti svoju poziciju u zdravstvenom sistemu BiH. Zenica će dobiti klinički centar ravnopravan onima u Tuzli i Mostaru, a grad će dobiti i novu zgradu Hitne medicinske pomoći, kao i proširenu i poboljšanu mrežu ambulanti porodične medicine, kao bi se povećala dostupnost zdravstvenih usluga građanima Zenice.Ukoliko ne bude kasno što se tiče investitora, grad će učiniti sve da omogući realizaciju izgradnje Odjela interventne kardiologije kroz projekat javno privatnog partnerstva.
5. U Izbornom programu SDA Zenice za Lokalne izbore 2020. predviđena je izgradnja moderne zgrade Hitne pomoći. Otkud takva ideja?
Služba hitne medicinske pomoći je jedna od najbolje organizovanih u Kantonu i šire, ali radi u neadekvatnim prostorima. Iz tog razloga će se graditi nova zgrada Hitne medicinske pomoći, kako bi se onim građanima kojima bi život mogao biti ugrožen, pružila odgovarajuća usluga. To će povećati dostupnost ovih usluga i značajno povećati šanse takvih pacijenata za preživljavanje. Potrebno je instalirati i novu opremu kako bi se što većem broju pacijenata mogla pružiti odgovarajuća hitna medicinska pomoć. Ovim projektom imaćemo priliku da na kvalitetan i ispravan načim rješimo „prehospitalni dio Urgentne medicine“ s ciljem da pacijent u što kraćem vremenu dobije adekvatnu hitnu medicinsku pomoć na licu mjesta i u toku transporta, što je presudno za preživljavanje vitalno ugroženih pacijenata. Vjerujem da možemo razmišljati i o nekoj vrsti dispečarskog centra unutar objekta koji će primati hitne pozive i odmah u toku razgovora „on line“ pružati pomoć, a što je praksa u moderno uređnim zdravstvenim sistemima.
FB SDA Zenica