Krizni štab Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona zaključio je da je epidemiološka situacija u ovom kantonu i dalje nepovoljna sa trendom pogoršanja, jer svi epidemiološki parametri u posljednjoj sedmici imaju povišene vrijednosti.
– Broj novih potvrđenih slučajeva u zadnjih sedam dana je 581, što čini kumulativnu incidencu od 161,4 na 100.000 stanovnika, a što može ukazivati na očekivani dalji porast broja oboljelih. Do 28. novembra ukupno je potvrđeno 19.948 slučajeva Covid-19, a broj aktivnih slučajeva je 614 – navodi se u informaciji o epidemiološkoj situaciji koju je sačinio Institut za zdravlje i sigurnost hrane u Zenici (INZ).
Dodaje se da je u zadnjoj posmatranoj sedmici umrlo 27 osoba, što čini sedmodnevnu stopu mortaliteta od 7,52 na 100.000 stanovnika i ova vrijednost je niža u odnosu na prethodnu sedmicu (10,03). Opterećenje bolničkih kapaciteta je 102 hospitaliziranih krajem ovog perioda, a stopa hospitalizacije je 21,5 na 100.000 stanovnika.
Uzimajući u obzir da su vrijednosti indikatora prešle granicu između drugog i trećeg nivoa prenosa u zajednici, zaključeno je da je potrebno blagovremeno razmotriti opcije pooštravanja mjera, ali da je prije svega neophodno insistirati na vakcinaciji kao jedinoj spicifičnoj epidemiološkoj mjeri, kako bi se povećao obuhvat imunizacije stanovništva.
Sjednici su prisustvovali i predstavnici Kantonalne uprave za inspekcijske poslove koji su naveli da se inspekcijski nadzori vrše kontinuirano, te da će nakon uvođenja principa VTP kroz naredbe Vlade Federacije BiH biti potrebno da se organizuje zajednički sastanak svih nadležnih subjekata kako bi se definisao način postupanja službenih lica koja će kontrolisati provođenje naredbi.
Krizni štab je jednoglasno usvojio navedeni epidemiološki izvještaj i predložio Vladi Zeničko-dobojskog kantona da produži trajanje već postojećih epidemioloških mjera.