Home » Nezir Pivić: Upravljat ćemo oduzetom imovinom

Nezir Pivić: Upravljat ćemo oduzetom imovinom

Nezir Pivić, šef MONEYVAL delegacije BiH, za Oslobođenje govori o edukaciji istražitelja za rad na predmetima finansijskog kriminala i regionalnoj saradnji.

Odlukom Vijeća ministara BiH na vanrednoj sjednici održanoj prije nekoliko dana imenovani ste za šefa MONEYVAL delegacije BiH, koja je zadužena za borbu protiv pranja novca i terorizma. Možete li nam reći koji će biti prioritetni zadaci u radu bh. delegacije na čijem ste čelu?

– Dosadašnja MONEYVAL delegacija BiH je imala svoju dinamiku rada te izvještaje koje su pripremali kako za Vijeće Evrope tako i za Vijeće ministara kojem su odgovorni. Novoimenovana delegacija će analizirati dosadašnje aktivnosti i ono što su zahtjevi MONEYVAL-a.

​Uspostava registra

​Nakon što odredimo način rada, krenut ćemo u realizaciju planiranih aktivnosti, a to je uspostava registra stvarnog vlasništva pravnih lica u BiH. Ovo pitanje je bitno s više aspekata i generalno smatram da je potrebno uspostaviti javne registre na državnom nivou zbog zaštite prava vlasništva i prava koja su povezana s tim poput slobode prometa robe, usluga i kapitala, a to podrazumijeva jedinstven prostor ljudskih prava i tržišnih sloboda unutar BiH. Vlasništvo kao temeljno ljudsko pravo značajno je ugroženo nepostojanjem jedinstvene evidencije na državnom nivou, a naročito različitim načinima i uslovima njegovog sticanja unutar BiH i to je ono što je bitno i MONEYVAL-u. Pored toga, bitno je da se konačno na državnom nivou uspostavi organ koji će upravljati oduzetom imovinom u krivičnim predmetima.

Pivić: Istrage treba voditi u skladu s načelima zakonitosti i efikasnosti

Pivić: Istrage treba voditi u skladu s načelima zakonitosti i efikasnosti

U godišnjem izvještaju MONEYVAL-a, nedavno objavljenom, navodi se da je evidentan utjecaj ekonomskog kriminala, organiziranih skupina i terorizma koji se itekako osjeća u Evropi i svijetu. Sigurno je da ni BiH nije na to imuna. U kojoj mjeri je taj problem izražen kod nas?

– Problem koji spominjete nije izrazito različit u našoj zemlji u odnosu na zemlje u okruženju, odnosno u Evropi. Situacija je različita zavisno od koordinacije i saradnje policijskih službi svih nivoa vlasti. Ono što je bitno je da se stvore zakonski preduslovi za rad službi za provođenje zakona, tužilaštva i ostalih nadležnih organa, s ciljem suzbijanja pomenutih oblika kriminala te da se njihova saradnja intenzivira. MONEYVAL, naravno, očekuje i određene rezultate u primjeni mjera koje je BiH već uspostavila i u tom smislu je težište na Tužilaštvu i njihovoj saradnji s ostalim nadležnim organima. BiH u ovoj oblasti ima relativno dobra zakonska rješenja, preostaje da se ocijeni da li i u kojoj mjeri ima nedostataka u primjeni tih zakonskih rješenja. A ima i zakonskih rješenja u krivičnom zakonodavstvu čija je izmjena neophodna, s tim da ista obuhvati i podrazumijeva usklađivanje cjelokupnog krivičnog zakonodavstva. Činjenica je da se u posljednje vrijeme nastoji stvoriti percepcija da je BiH država s nedostatnim unutrašnjim kapacitetima u borbi protiv terorizma, uključujući njegovo finanisiranje, što narušava njen međunarodni ugled i nanosi štetu privredi. Iako to podrazumijeva ulaganje više napora nego u centralizovanijim sistemima, BiH je kroz rad svojih organa i političkih predstavnika u Vijeću ministara dokazala da se može nositi sa svim izazovima koje pošast terorizma sa sobom nosi i to kroz, između ostalog, skidanje sa sive liste MONEYVAL-a i FATF-a (Finansijska akciona grupa).

Poseban naglasak stavljen je na rad sudija i tužitelja koji trebaju biti efikasniji kada su u pitanju suzbijanje pranja novca, povezanih krivičnih djela i finansiranje terorizma. No, u BiH smo svjedoci brojnih kritika na rad tužitelja kojim je zamjerano to da su optužnice nekvalitetne, što ne rezultira podizanjem optužnica ili oslobađajućim presudama. Kako to komentirate? Imamo li u BiH, po Vašem mišljenju, dovoljno vještaka i istražitelja koji se mogu baviti finansijskim kriminalom?

– Ovo je drugi segment onoga što treba da unaprijedi MONEYVAL delegacija. Izgradnja ljudskih resursa, njihova edukacija i dodatno obučavanje za rad na predmetima finansijskog kriminala su jedan od ključnih elemenata za efikasnu borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Po procjeni potreba usmjerit ćemo određene aktivnosti na edukaciju i obučavanje tužilaca i istražitelja u toj oblasti.

Iskustva Slovenije

​Bitno je da istrage budu provedene u skladu s načelom zakonitosti i efikasnosti kako bi se osigurali kvalitet optužnice i adekvatna presuda na kraju krivičnog procesa. U vezi s ovim pitanjem imat ćemo blisku saradnju sa Visokim sudskim i tužilačkim vijećem i Tužilaštvom BiH. Nadam se da će pitanje suzbijanja ovog oblika kriminala biti prepoznato, iako je trenutno rukovodstvo VSTV-a raznim aferama doprinijelo narušavanju kredibiliteta pravosudnih institucija u javnosti, što je pokazatelj za potrebu reforme i u ovoj oblasti.

Kakva je operativna saradnja sa zemljama u okruženju i Evropi u sprečavanju crnih tokova novca? Vjeruju li nam njihove policije i pomažu li nam podaci koje dobijamo od njih?

– Regionalna saradnja počiva na povjerenju službi za provođenje zakona i razmjeni podataka kako policije, tako i pravosudnih tijela. Naravno da postoji potreba za unapređenjem ove saradnje i to se trenutno vrši kroz projekte EU. Posebno je težište stavljeno na zaštitu ličnih podataka, imajući u vidu da je pravo na privatnost jedno od osnovnih ljudskih prava. Trenutno se na ovom regionalnom projektu radi sa slovenskim ekspertima, koji nastoje da znanja i iskustvo, kao i standarde, prenesu na policiju i tužilaštva u regiji.

Oslobođenje PORTAL